Aranna
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaPortalCăutareUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 A silly poppy

In jos 
5 participanți
AutorMesaj
Dayada
Taran
Dayada


Numarul mesajelor : 4
Puncte : 0
Data de inscriere : 04/06/2009
Varsta : 31
Localizare : Dreamland

A silly poppy Empty
MesajSubiect: A silly poppy   A silly poppy EmptySam Iun 06, 2009 3:21 am

Este o incercare[prima recunosc...de fiction]nu prea reusita,dar am mare nevoie de parerile voastre pentru a evolua.

Titlu[provizoriu]: I'm a silly poppy in the wind

1

Universul meu incepe aici si tot aici se termina,se extinde cu 2 banci in fata si 2 in spate.Nimic mai mult si totusi de ce simt uneori ca ar fi mai mult de atat?Mmm,probabil o greseala in realitate.
Nu mai suna naibii clopotelul ala blestemat!Simt cum se scurge toata vitalitatea dinauntrul meu cu fiecare secunda care trece;e ireal de dureros,ma apasa ca o perna sufocanta pe fata .Azi scap.[”Ha,ha,ha! “]Imi rade o voce din capusorul meu aiurit.”Visezi...trezeste-te!Azi e ultima ta zi de scoala dar asta nu inseamna ca te vei schimba! Revino cu picioarele pe pamant si incepe sa infunti realitatea cu mai multa ratiune!”De ce tot timpul trebuie sa apari?o intreb.Imi rade iarasi in nas:[”Pentru ca nu ma suferi si profit de tine pentru ca eu sunt tu si asta te scoate din minti!Refuzi sa crezi intr-un alter ego dar stii ca el exista totusi!”]inainte sa i-o tai nu uita niciodata sa-mi reaminteasca:[Te urasc!Banuiesc ca stiai asta nu?Ha,ha,ha...haaa.]
Dispare subit caci imi pun castile pe urechi,e pauza,zgomot,forfota-ma enervez si dau volumul prea tare sa ma mai pot auzi.E muult mai bine cand vocea imi da pace.Cu muzica asta nu-mi pot auzi nici gandurile.Exact asta imi doresc!
-Lu!Lus! Lulu!Hellooo!
-Da Heidi,ce vrei?ma intorc lent dinspre ea,spre fereastra.Stiu ca asta o enerveaza la culme-indiferenta-sa nu fie bagata in seama,si da,am dreptate!Incepe incetul cu incetul sa se agite si sa ma bazaie.Enervata imi scoate o casca din ureche,dar imi agata impreuna cu ea si un fir de par pe care nu ezita sa-l rupa.
-Ouci! La naiba Heidi,fii mai atenta si zi odata ce vrei!Ascult melodia mea preferata,o mint evident,spre parerea mea de rau,incepe sa ma bazaie si mai tare.
-Ce melodie?E aia de la Muse nu?Stai,stai...nu-mi spune...
Sta o vreme treatral pe ganduri,miscandu-si usor mana sub barbie si dupa scurt timp ma anunta:
-Super-nu-stiu-cum,nu?Las’ ca stiu io ca tu numai asta asculti de la o vreme.
Intotdeauna ma striga numai pentru prostii!De asta de multe ori o ignor.Ma scoate din minti inocenta si frivolitatea ei infantila. Parca ar avea cinci anisori nu 15! Sta o vreme ,ma pandeste pe sub genele ei lungi,se plictiseste ca deobicei si decide in final(slava cerului!) sa ma ignore si ea la randul ei.Pleaca oarecum tantosa de langa banca mea si o striga nonsalanta si cu un aer de superioritate pe Pheobe.
Pheobe e prietena mea cea mai buna-reflexia mea, mii de cioburi sparte in oglinda. Da,e ciudat ca suntem amandoua pe aceeasi unda si totusi atat de diferite.Ea este tot ceea ce as vrea eu sa fiu,cu mici exceptii pe care le iubesc,suntem doua suflete intr-un trup.Ma rog si alte balarii dinastea.
Spre exemplu,Pheobe poate sa o suporte,cu foate putin efort pe Heidi,de asta se inteleg se mii de ori mai bine decat as putea sa o fac eu intr-o mie de ani!Are rabdare,spre deosebire de ea,eu nu dispun nici de timpul de a cauta in dictionar cuvantul asta.O asculta si rade intr-una de Heidi! Asta ma surprinde si totodata ma frapeaza la ea,cum poate sa faca haz de frivolitatea ei.Mi-ar placea sa invat si eu candva de la ea sa am rabdare cu adolescentii slab dezvoltati emotional.Imposibil.Urasc naivitatea aproape la fel de mult ca si prostia,le confund adesea. ‘My mistake’!
Imi continui activitatea nestingherita.Odata ce principalul mea obstacol s-a decis sa-mi dea o sansa la liniste,trebuie sa profit pana nu-si schimba gandul.Imi asez usor capul pe banca si incep sa ‘motaiesc’ fara rusine.Muzica ma impiedica sa adorm la propriu-asta din fericire-totusi simt cum se scurge usor presiunea din mine, si totul devine mai calm.Ascult acum ceva intre chillout si clasica,destul de domol pentru mine.
Evit privirile intrebatoare din jur,Carol,Andrea, si alti colegi ma privesc adesea intepator de parca mi-ar renega dreptul la existenta.Ii urasc pe toti cu indiferenta lor si intrebarile stupide la adresa mea.Cand totul se va fi terminat- la scoala ma refer- ma voi simti libera,libera sa-mi nenorocesc viitorul iarasi,cum de altfel fac de fiecare data.Eu,doar eu pot face asta.
Tarrrrrrrrrrrrrrrrrr!Soneria asta nu inceteaza sa ma uimeasca de fiecare data!Iar mi-a dat fiorii aia reci pe sira spinarii.O alta blestemata de ora incepe;nu,de fapt, nu e chiar atat de rau ,dar exagerez ca deobicei.Avem engleza acum-relaxareeeeeeeeeeeee-sau nu.
Imi scot indiferenta castile,le impaturesc cu grija enorma,e a treia pereche pe care o cumpar.Nu stiu cum fac, de reusesc sa le pierd sau sa le nenorocesc pe toate.Le asez in giozdanul azuriu,o chestie ciudata care iese in evidenta oriunde merg.Ce pot sa spun, am talent sa aleg lucruri care ma scot in evidenta chiar daca imi doresc exact contrariul.Ma intorc lent spre tabla si astept fara prea mult entuziasm aparitia profesoarei.Pheobe ma trezeste din starea lamentabila cu un ghiont in stomac ,mai-mai sa dau afara tot pranzul din cauza ei.
-Luna,ce ai fetita?Parca nu ai dormit de ani!! Ia zi tu la mamica ce vrei sa-ti dea ca sa-ti treaca starea asta?
Intrebare stupida de altfel,tot ce vreau e ca EL sa ma observe.Cand spune chestii de genul asta se maimutareste ingrozitor de dulce-reuseste fara pic de efort sa ma faca sa schitez un zambet fad,greoi,dar imediat se transforma intr-un ras copios.Numai chipul ei de copil dement ma face sa izbucnesc intr-un ras neastamparat,evident ea raspunde in acelasi mod.Ne potrivim-doi copii nebuni in aceeasi barca.
Dupa scurt timp isi face aparitia dna Colt,o femeie tanara si de o frumusete rapitoare.Are un aer de femeie usuratica,dar nu este.Dumneaei este poate,cea mai respectabila persoana pe care am cunoscut-o vreodata,de asemenea si cea mai fascinanta,fumusetea ei rece ma intriga de fiecare data cand intra cu pasii usori pe usa.Zambeste tot timpul si e ireal de vesela la ore.Uneori ma intreb cum reuseste,trebuie sa duca o viata al nabii de voioasa si lipsita de griji;evident, sub aparente se ascunde altceva,dar e posibil sa nu aflu niciodata.
Ea ne preda engleza de un an si ceva,explica nemaipomenit de bine si uneori nu e nevoie sa repet acasa caci retin tot din clasa.Are un farmec de copila inocenta dar e ferma precum o mama.Daca as putea sa-mi aleg destinul,pe ea as alege-o ca mama.Are o fata perfect ovala si ochii ei sunt de un albastru patrunzator ce contrasteaza cu parul negru-onix,matasos,de papusa chinezeasca.E mereu draguta si nu tipa niciodata.Face numai glume inocente si nu ne-a mustrat niciodata cu asprime ci mai degraba cu o dragoste materna.

Va urma...
Sus In jos
Teh Role Model
Nobil
Teh Role Model


Numarul mesajelor : 224
Puncte : 5
Data de inscriere : 19/05/2009
Varsta : 34

A silly poppy Empty
MesajSubiect: Re: A silly poppy   A silly poppy EmptySam Iun 06, 2009 3:25 pm

Well, e la inceput, e interesant, dar tre' sa mai avansam un pic in poveste ca sa capteze cu totul atentia. Greseli nu prea ai, nu mi-a sarit nimic in ochi, in afara, evident, de redactare. Spatiu, frate! Dupa virgula, dupa punct... Arata mult mai bine, crede-ma pe cuvant. In rest, ce sa mai zic? Multa bafta si astept continuarea Very Happy
Sus In jos
Tamivia
Admin
Tamivia


Numarul mesajelor : 128
Puncte : 3
Data de inscriere : 18/05/2009
Varsta : 31
Localizare : Bucuresti

A silly poppy Empty
MesajSubiect: Re: A silly poppy   A silly poppy EmptyDum Iun 07, 2009 12:14 am

cu 2 banci in fata si 2 in spate.- scoate numerele si scrie-le cu litere
trece;e- trece
[”Ha,ha,ha! “]- parantezele patrate tin de matematica
infunti- infrunti
E muult- e mult
stiu io - fara limbaj de mes in fic-uri
deobicei- de obicei
dinastea- din astea
cu foate - cu foarte
Citat :
Are rabdare,spre deosebire de ea,eu nu dispun
- vezi ca suna prost...dupa rabdare mergea un punct
Tarrrrrrrrrrrrrrrrrr!- haide, e aiurea rau.....nu mai folosi interjectii de-astea...
Citat :
E mereu draguta si nu tipa niciodata.Face numai glume inocente si nu ne-a mustrat niciodata
- repetitie

un fic destul de ciudat....si aici ma refer la modul tau de a scrie. Greseli sunt destule....ai grija mai ales la cuvintele gen "de obicei" care se scriu despartit, si nu legat. Ai fraze cu o tonalitate stranie, deci mai pune si punct din cand in cand. Semne de punctuatie papate cu tona sau puse aiurea.
Incearca sa pui accent si pe imprejurimi....sa descrii mediul fetelor, clasa etc.
In rest te exprimi bine.
Spor la scris si mai multa atentie
Sus In jos
https://aranna.forumgratuit.ro
Li Bai
Taran
Li Bai


Numarul mesajelor : 41
Puncte : 0
Data de inscriere : 17/06/2009
Varsta : 28

A silly poppy Empty
MesajSubiect: Re: A silly poppy   A silly poppy EmptyJoi Iun 18, 2009 5:58 am

Am vazut greseli de exprimare si de tastare.
Actiunea a curs lent si dragut ^_^
Ai fi putut descrie si nara mai mult si ai fi putut scurta din dialog.
Mi s-a parut un capitol de umplutura fiindca ai pomenit de ''el'' si apoi ai evitat subiectul cu desavarsire T_T' and a fost foarte scurt si incarcat cu tot felul de ''detalii''.
Nu stiu de ce insa cred ca m-ar fi atras mai mult daca ai fi inceput cu un prolog fiindca daca te-ai chinui ai zbura prin descriere si naratiune ca avionul prin aer.
Vad urme multi stropi de talent pe acolo. Nu-i lasa sa se usuce
Astept capitolul urmator. Bye!
Sus In jos
SinQ
Fermier
SinQ


Numarul mesajelor : 81
Puncte : 0
Data de inscriere : 31/05/2009
Varsta : 29
Localizare : Uhm ... Ancient Greece O.o'

A silly poppy Empty
MesajSubiect: Re: A silly poppy   A silly poppy EmptyMar Iul 14, 2009 7:29 pm

Mda, niste greseli de tastare si exprimare, descriere nu foarte multa, actiunea a decurs bine, but am ramas nedumerita in privinta lui 'el', nu prea ai dat foarte multe detalii... astept noul capitol^^.
Sus In jos
Continut sponsorizat





A silly poppy Empty
MesajSubiect: Re: A silly poppy   A silly poppy Empty

Sus In jos
 
A silly poppy
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Aranna :: Fan Fiction :: Drama/Romantism-
Mergi direct la: