Aranna
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaPortalCăutareUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 Cristalul spart.

In jos 
3 participanți
AutorMesaj
Chakalaka
Fermier
Chakalaka


Numarul mesajelor : 85
Puncte : 0
Data de inscriere : 05/06/2009
Varsta : 28

Cristalul spart. Empty
MesajSubiect: Cristalul spart.   Cristalul spart. EmptyLun Iun 08, 2009 11:18 pm

Idee pe moment. Sper sa va placa.

Cristalul se sparse. Odata cu el si toate dorintele si visurile ei. Tot ce vedea ca urma sa se intample, tot viitorul era acum in fata ei in mii de cioburi care sclipeau in razele Soarelui.
O lacrima calda ii cazu pe obraz. O putea simtii cum ii arde fata. Merita asta. Nu a avut grija.
O mana fierbinte se puse umarul ei. Persoana calda incerca sa o calmeze. Dar cum persoana era prea calda, iar ea, fata, era rece, umarul incepu sa o arda.
- Au! urla aceasta.
Persoana se uita la ea. Trasaturile vesnice: un par scurt, tepos, ochii albastri, piele mai inchisa la culoare. Era Fred.
Fata se uita la baiat.
- Unde ai fost? Am asteptat ca o nebuna si uite! Am spart cristalul mamei.
Fred o imbratisa pe fata.
- Vacuta mica, murmura acesta.
Fata isi lasa capul pe pieptul baiatului. Lacrimile o linisteau. Dar era prea inchisa in el. Incepea sa friga.
- Fred!
Baiatul ii dadu drumul.
- Imi pare rau, dar in calitate de frate vitreg...
Fata ii puse mana la gura. Ii facu semn sa taca, apoi isi retrase mana.
In camera de alaturi se auzea pasi. Copii s-au speriat si au fugit pana in balcon. S-au dus pana dupa usa, unde lumea nu ii vedea.
Cineva intra in camera. Vazu cristalul apoi fugi pana jos.
- Madam!Madam! se auzeau strigate din vila.
Fred se uita la fata. Isi apropie buzele de urechea fetei si ii sopti:
- Karla, de data asta suntem morti.
Fata se uita la el speriat. Ce sa faca? Dupa ce va venii "mama" si va vedea cristalul ii va "omori" prin metodele ei.
- Karla!
Baiatul ii striga usor numele, dar fata nu auzea. Stia ca mama vitrega ii va pedepsi, ii va pune la munca si ii va face de rusine. Dupa ce ca traiau in aceea vila de 2 ani de chin, urma un alt cosmar, chiar in urmatoarele minute.
- CE S-A INTAMPLAT??? se auzi un urlet ucigator de jos.
Fred se uita disperat la Karla. Acum chiar nu mai avea nici o idee.
- Ce facem? intreba speriat. Ai vreo scuze?
Fata dadu din cap in semn ca nu.
Fred se uita la cer. Credea ca e pentru ultima oara.
- Hai sa fugim! exclama Karla.
Fred se uita mirat la fata. Zambetul ei strengar aparu pe fata ei alba. Fred isi puse o mana pe capul fetei si o saruta pe frunte.
- Hai! exclama acesta.
Cei doi au coborat de la balcon. Mai intai Fred, ca apoi sa poata sari Karla si el sa o prinda. S-au luat de mana si au inceput sa fuga. Tot ce au auzit a fost strigatul monstrului mamei.
Cei doi au fugit pana in padure, unde cunosteau o cabanuta. Acolo erau niste provizii, dar vroiau sa munceasca ca sa se poate intretina.
Nefiind frati de sange, Fred si-a declarat dragostea lui pentru Karla. Acesta era surprina, dar in acelasi timp rusinata. De cand fugira impreuna, focul dintre ei nu mai exista. Isi puse mainile in jurul gatului lui si il saruta.

*
Dupa 5 ani de trait in pace, Karla impreuna cu Fred se aflau intr-o alta localitate. Aveau o casuta micuta, dar plina de iubire.
Karla statea pe balcon si se gandea. Fred veni langa ea.
- Pari nervoasa. Ce e? intreba acesta.
Karla zambi.
- Ce e? intreba acesta.
Niciun raspuns.
- Aaa. Esti bucuroasa ca ai scapat cristalul ala acum 5 ani, rase Fred. La asta te gandesti.
Karla rase.
- Nu l-am scapat din greseala. Am facut-o cu intentie, zambi Karla.
Sus In jos
Ellise
Admin
Ellise


Numarul mesajelor : 61
Puncte : 6
Data de inscriere : 31/05/2009
Varsta : 31
Localizare : Ploiesti

Cristalul spart. Empty
MesajSubiect: Re: Cristalul spart.   Cristalul spart. EmptyMier Iun 10, 2009 12:42 am

Bun am venit sa onorez comanda . Sa incepem :

O putea simtii - o putea simti

Citat :
O lacrima calda ii cazu pe obraz. O putea simtii cum ii arde fata. Merita asta. Nu a avut grija. O mana fierbinte se puse umarul ei. Persoana calda incerca sa o calmeze. Dar cum persoana era prea calda

Vezi ca ai folosit adjectivul ,,calda'' de vreo trei ori in ultimele doua propozitii si deranjeaza la exprimare . Este repetitie desigur .

se auzea pasi - sigu sigur mai nou pasi e unul ne ? vad ca nici tu nu stii sa faci acordul de parca zici ca la scoala aia la limba romana nu va invata . In fine , pasi reprezinta plural si verbul se acorda cu substantivul deci ar insemna : se auzeau pasi

Copii s-au speriat - o doamne...deci primul ,,i'' este din radacina cuvantului , al doilea ,,i'' este desinenta de plural si al treilea,,i'' reprezinta articolul nehotarat deci : copiii s-au speriat Wink

Citat :
au fugit pana in balcon. S-au dus pana dupa usa


Exprimare greoaie si cuvintele subliniate reprezinta repetitie desigur , insa nici exprimarea nu ma prea multumeste .

venii - cu un singur,,i'' ce dumnezeu unde ai gasit tu acest verb cu doi ,,i'' mai ales la persoana a treia ? este : veni

Ai vreo scuze - si din acordul mama lui de acord....de cand scuze este la singular ? poate de cand pisica a prins aripi nu ? vai de capul meu mey fato , corect era ori : ai vreo scuza ? ori : ai niste scuze ?

surprina - surprinsa

focul dintre ei nu mai exista - depinde ce intelegi tu prin asta dar sincer eu inteleg ca nu se mai iubesc :-?? deci nu mi se pare exprimarea buna .

Ce pot sa zic ? Sunt dezamagita . Am mai citit creatii de-ale tale , dar asta nu se ridica la inaltimea asteptarilor mele . Nu prea mi-a placut , exprimare greoaie , multe greseli . Sa nu stii sa faci acordul este foarte grav sa stii ! Cam multe repetitii si in general ideea asta nu e tocmai originala din cate imi amintesc eu . Nu e prima oara cand citesc asa ceva , dar altfel transpus in pagina deci ... data viitoare straduieste-te mai mult !

Comanda onorata by Ellise !
Sus In jos
http://www.magicnight.rpgdynasty.net
Li Bai
Taran
Li Bai


Numarul mesajelor : 41
Puncte : 0
Data de inscriere : 17/06/2009
Varsta : 28

Cristalul spart. Empty
MesajSubiect: Re: Cristalul spart.   Cristalul spart. EmptyVin Iun 19, 2009 5:50 am

Inceputul mi s-a parut promitator desi as fi preferat un Fred mai...pervers O_o' Ideea este draguta in puteai insista putin si sa zmotocesti amanuntele fiindca descrierea e undeva pe luna, naratiunea cred ca o urmeaza curandand dialogul e picat tocmai de acolo si mai e si...aiurea. Faza cu arsu' fiindca unul era cald si unu' rece a fost cam SF and n-ai lungit declaratia si ai mai si sfarsit-o brusc. Credeam ca e vorba de o chestii cu copii de gradinita sau ceva de genul macar dar m-a surprins. Mi-a placut faza cu scapatul intentionat. Exerseaza si o sa fiu mai blanda data viitoare (fiindca evident o sa evoluezi si n-o sa mai am ce comenta aproape). Bye! ^^
P.S.: textul de mai sus doreste a trece drept critica constructiva ^___^
Sus In jos
Continut sponsorizat





Cristalul spart. Empty
MesajSubiect: Re: Cristalul spart.   Cristalul spart. Empty

Sus In jos
 
Cristalul spart.
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Aranna :: Fan Fiction :: One-shots-
Mergi direct la: