Aranna
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaPortalCăutareUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 Still loving you.

In jos 
2 participanți
AutorMesaj
Adinaaa
Taran
Adinaaa


Numarul mesajelor : 2
Puncte : 0
Data de inscriere : 20/03/2011

Still loving you. Empty
MesajSubiect: Still loving you.   Still loving you. EmptyDum Mar 20, 2011 5:55 am

Am să postez un prim capitol care deşi nu e excepţional nu e nici dezastruos - sper eu - .
Aştept sfaturi şi critici pentru a - mi îmbogăţi stilul de scris and so on.
Lectură plăcută!

Disclaimer : Nu deţin nicio poză, doar personajele şi acţiunea.

Capitolul unu.


Va fi într-o seară poate ca şi-alte seri.
Va fi
O seară de octombre cu palpitări discrete
De frunze,
De imagini,
De pleoape
Şi regrete...


Chiar dacă totul a început într-o seară de septembrie crud, august prea copt, pentru mine toate-au prins contur prin octombrie ; luna octombrie mi-a deschis ochii în legătură cu sentimentele mele şi m-a făcut să fiu conştientă de ele.
Străbăteam acelaşi drum zi de zi, cu Olivia ; toată vara ne-am plimbat pe acolo, toate verile de vreo cinci ani încoace, şi niciodată – dar niciodată – nu l-am văzut pe el, iar dacă l-am văzut, cu siguranţă nu i-am dat importanţă.

***

- Adela, a venit Olivia, grăbeşte-te ! a ţipat mama exasperată, probabil de faptul că eu întârzii mereu.
Urma să ies afară cu Oli, iar ea ca o scumpă ce e a venit să mă cheme ; probabil s-a certat iar cu părinţii ei şi face orice să iasă din casă. Să zicem că ea e jumătatea care m-a completat întotdeauna, ea a avut tupeul pe care eu poate nu l-am avut, a avut încrederea în sine şi viclenia de care eu nu am avut parte; fiind mai mică decât ea îi eram, la un moment dat, ca o fiică, chiar dacă diferenţa de vârstă dintre noi era doar de un an.
Mi-am luat o rochie până deasupra genunchilor, albă cu câteva imprimeuri drăguţe şi-am ieşit din cameră cu o pereche de balerini în mână. Părul îmi era aranjat, ca întotdeauna de altfel, buclele şatene cu reflexii roşiatice cădeau în valuri pe umeri-mi mici în timp ce o clămiţă îmi ţinea o şuviţă prinsă-n creştet ; Olivia mă privea uimită (de obicei nu prea port rochii), dar am ignorat-o şi-am ieşit din casă salutându-mi mama. Eram semi-plictisită, ştiam că vom parcurge acelaşi traseu ca-n fiecare zi şi că nimic frapant nu avea să se întâmple.
În timp ce mergeam mi-am privit amica şi nu am putut să rămân indiferentă la frumuseţea-i orbitoare : părul brunet şi drept, ochii mari şi negri, buzele frumos proporţionate şi corpul bine structurat ; poate ca înfăţişare avea să fie comună, dar caracterul avea să-i rămână unic întotdeauna.
Strada parcă era mai goală ca de obicei şi deşi nu ne obliga nimeni să ne pierdem timpul prin cartier, nouă ne făcea plăcere.
- Şi, ai mai vorbit cu Adi ? am întrebat-o încercând să fac conversaţie şi observând că e destul de tăcută.
Adi era aşa-zisul ei iubit, chiar dacă mii de kilometri îi despart.
- Ne-am despărţit. Mi-a spus absentă.
Am încercat să rămân indiferentă la replica ei, dar pur şi simplu nu am putut. Se cunoşteau de mult, aveau ceva « vechime » de când erau împreună, am fost lângă
ea să-i stăpânesc emoţia când l-a auzit prima dată, când l-a văzut prima dată, iar acum de despart ? Parcă mă doare pe mine nebunia asta şi ea e total nepăsătoare.
- Îmi pare rău. I-am şoptit.
- Mie nu, mi-a răspuns destul de acid, m-a înşelat nemernicul, să mă pupe!
- Vorbeşti serios ? Ce nenorocit ! Cu cine ?
- Cu Adela, iubita lu’ prietenu-su’ cel mai bun.
Apoi am considerat că e mai bine să închid subiectul, că poate nu-i face plăcere să vorbească despre asta, dar nu am făcut-o înainte de a-i oferi o îmbrăţişare şi înainte de a-i şopti :
- Voi fii lângă tine mereu , promit !
M-a îmbrăţişat la rându-i şi ne-am aşezat pe un bloc de piatră imens, loc în care stăteam cam două ore în fiecare zi. Am început să epuizăm tot felul de subiecte, iar la un moment dat l-am zărit pe Andrei, care venea alene către noi. Ne-a salutat, Olivia s-a întins să-l pupe de trei ori pe obraji (chestie cilşeică şi de prost gust pe care eu nu o suport şi nu o practic) apoi s-a îndreptat către mine ; am format cu mâna un zid invizibil între mine şi el, iar Andrei s-a retras zâmbind stânjenit.
- Ce faceţi aici ? ne-a întrebat păstrându-şi zâmbetul tembel pe care-l purta întotdeauna
- Stăm, ca-n fiecare zi, ne plictisim. Pe cine aştepţi ? am întrebat eu.
- De ce crezi că aştept pe cineva ? m-a întrebat pe un ton sceptic, ridicând o sprânceană.
- Tu nu stai cu fete care nu se lasă pipăite, Andrei, iar dacă pe Oli o mai atingi cu mine n-ai şanse şi ştii asta deja.
- Din păcate ! a exclamat râzând.
Apoi am devenit inactivă discuţiei, am căzut pe gânduri şi am revenit la realitate doar când un băiat necunoscut s-a aşezat pe blocul de piatră, lângă mine.


Poze:

Adela.
Olivia.Andrei.
Sus In jos
George
Taran



Numarul mesajelor : 22
Puncte : 0
Data de inscriere : 19/05/2009
Varsta : 38
Localizare : Braila

Still loving you. Empty
MesajSubiect: Re: Still loving you.   Still loving you. EmptyDum Mai 01, 2011 12:40 am

Mie imi place ficul tau. E chiar frumos. Insa de criciticat nu prea ma pricep. Astept next-ul.
Sus In jos
 
Still loving you.
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Aranna :: Fan Fiction :: Drama/Romantism-
Mergi direct la: