Aranna
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaPortalCăutareUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 Scrisori[one-shoot]

In jos 
4 participanți
AutorMesaj
White.Existence
Taran
White.Existence


Numarul mesajelor : 34
Puncte : 1
Data de inscriere : 19/05/2009
Localizare : Intr-o pata gri, jegoasa, intr-un Bucuresti pus de ata

Scrisori[one-shoot] Empty
MesajSubiect: Scrisori[one-shoot]   Scrisori[one-shoot] EmptyMar Mai 19, 2009 3:39 am

Acesta este un nou proiect inceput de mine, contine vr-o 5-6 scrisori in total. Sper sa va placa, fara alte stupizenii:


Scrisori
-Trandafiri-


Ploua. In aerul gri ceainicul se aude puternic, ca un ritm de symphonic metal. Stau langa fereastra si ochii mei iritati oscileaza intre incapere si natura de dupageam. Oftez simtind gustul metalizat in gura. Imi musc buza inferioara din lipsa de cu totul alta ocupatie pana cand ochii mi se opresc asupra mesei. Pe ea e un plic cu tente rosii.
"Aproape ca uitasem" m-am miscat incet pana la masa invaluita in gri stins si-am deschis usor scrisoare tremuranda. E ciudat deja uitasem ce mi-am scris aseara. Da stiu, suna nebunesc sa-mi scriu singura si cu toate acestea, simt nevoia sa fiu inteleasa sau sa cred ca sunt inteleasa.
Am ridicat scrisoarea la nivelul ochiilor.

"Draga mea,


Acum iti scriu intr-un acces de gandire. Ma uit la trandafirii din vaza. S-au uscat pentru ca tu nu i-ai udat. Ti-am spus sa-i uzi! Dar nu m-ai ascultat. Cu toate astea, morbida lor frumusete imi inspira ceva. O arta mortoara si ma intreb astfel, daca cineva va acoperi v-run trup din marmura cu ele sau daca ei vor putrezii in acea vaza, uitata de tine pe masa micuta. Cum am iesit eu din egoismul meu pur? Nici eu nu stiu, dar da te dezamagesc. Insa, asta nu e tot, mai vin valuri deci stai!"

Ceainicul izbucnii intr-un acces de aburi si, m-am grabit catre bucatarie. Insa, in mijlocul actiuni m-am oprit uitandu-ma la masa din incapere si la vaza.
"Bietii de voi, ar fi trebui sa citesc asta ieri” Am alergat catre locul de unde izbucneau suntele.
Peste cateva minute m-am rea-ntors la scrisoarea degenerata
“Probabil ca n-ai stat , o problema urgenta? Sau poate te-ai plictisit de propiile-ti idei? Posibil si asta
Oricum, acum iti scriu din lipsa de orice alta ocupatie. Te anunt ca acum esti intr- o stare deloc placuta pentru mine. Te uiti in gol, asculti muzica si te gandesti la viata ta, a noastra, a contradictiilor noastre.
Oh miroase a cafea deci trebuie sa inchei, intelegi tu.
A ta Elizabeth"

EDIT: Lina, multumesc pentru atentionari, am corectat


Ultima editare efectuata de catre White.Existence in Mier Mai 20, 2009 3:29 am, editata de 1 ori
Sus In jos
Tamivia
Admin
Tamivia


Numarul mesajelor : 128
Puncte : 3
Data de inscriere : 18/05/2009
Varsta : 31
Localizare : Bucuresti

Scrisori[one-shoot] Empty
MesajSubiect: Re: Scrisori[one-shoot]   Scrisori[one-shoot] EmptyMar Mai 19, 2009 5:28 pm

a....lumea filozofiei....
aerul gri- wow....le-am vazut pe toate
symphonic- tanti, in ro mere?
Citat :
Stau langa fereastra si ochii mei iritati oscileaza intre incapere si natura de dupa fereastra
- of fereastra aia....sinonim ceva?
si-am deschis usor scrisoare tremuranda.- si articolul de la scrisoare? il papasi
acces de gandire- asta mi-a placut, desi in zilele noastre e "pana" de gandire
sa-I uzi- fara majuscula ca nu-i Dumnezeu
v-run- vreun poate.....creatura asta nu exista in dictionar
vor putrezii - cu un singur "i"
iczbunii- izbucni
si, m-am grabit - virgula aia rataci drumu saraca
mijlocul actiuni- fiti-ar articolele...
iczbuneau- a doua oara aceeasi greseala....mey se scrie "izbucneau"
reanoters- reintors poate
scriisoarea- ce cauta doi "i" acolo?
propile-ti- propriile-ti
sI e gandesti- ignorand majuscula, e-u ala se vroia "te" presupun

asa....virgule ai mancat cu kilogramele...si ai papat si-un punct. Nu mai scrie cuvintele dupa cum le auzi pe strada, ca in ceea ce priveste gramatica nu-s corecte.
ce mi-a placut....modul in care o persoana poate discuta cu ea insasi...a fost o idee interesanta si originala. La descriere no comment, te descurci foarte bine....ceva mai multa atentie, ca priceperea nu lipseste
Spor la scris si asteptam continuarea
Sus In jos
https://aranna.forumgratuit.ro
White.Existence
Taran
White.Existence


Numarul mesajelor : 34
Puncte : 1
Data de inscriere : 19/05/2009
Localizare : Intr-o pata gri, jegoasa, intr-un Bucuresti pus de ata

Scrisori[one-shoot] Empty
MesajSubiect: Re: Scrisori[one-shoot]   Scrisori[one-shoot] EmptyMier Mai 20, 2009 1:26 am

Scrisori
-Schizofrenia-


Miroase a tutun. Sunt abia trezita si ma doare capul mai ceva ca dupa o mahmureala. In jurul meu zgomotele par a nu se mai oprii si-mi fac capul sa vajaie. Oribil sentiment. Nici macar nu imi amintesc exact ce naiba s-a intamplat!
Dupa lungi minute, in care cafeaua ma tortura, se aude un zgomot comun si indragit de mine: “Posta”. Alerg catre usa respirand sacadat. Ma aplec si iau plicul de jos. Entuziasta deschid forma din hartie si o pun in dreptul ochiilor:

“Draga mea,
Acum e 02:30 si-ti scriu caci ai crize. Eu, sunt tu. Si cu toate acestea eu nu-ti pot tine mintea in loc. Nu-ti pot face corpul sa nu mai dispere, lovind in: pereti, oglinzi, usi. Si nu-ti pot face gatul si corziile vocale sa se opreasca astfel nelasand sunetele inalte ce scartaie pe oricine in urechia interna sa iasa.
Stii ? E un moment penibil de amuzant, ai o criza dramatica, in care protagonista sufera de schizofrenie. De ce spun numele acestei boli? Pentru ca nimeni nu-si va aminti de asta de dimineata pentru ca eu traiesc seara, tu ziua, asa-i ca suntem in antiteza?
Acum, imi vei cere probabil sa-mi las pareriile si concluziile la usa si, sa te aburesc cu actiunea ta:
Te distrugi psihic pe ritmul trupei Kamelot. Te opresti din tipat si te asezi in pat. Zambesti simtind aerul rece. Pentru ca nu ai facut nimic inainte sa deschizi toate ferestrele din camera. Dai din cap si canti si te eliberezi si-acum ti-aprinzi multumita o tigara.
Acum treci prin nebunie, caci eu nu-ti mai pot scrie. Lacrimi.
Draga mea, asta seara iti scriu pentru ca ai criza de schizofrenie si insomnie.
A ta Elizabeth”

Am oftat. E ciudat cum de ne cunoastem reciproc, cum ne opunem una alteia dar ne scriem pentru a stii ca existam.
Am ridicat ceasca de cafea simtind cum ma revitalizeaza si-mi da putere pentru a merge inainte, la redcatie.

--------
@Lina: merci beaucupe, e o revenire dupa o portie de amorteala prin urmare nu am corectat cam deloc chestia de mai sus, xD Sper ca asta sa fie mai ok si sa nu-mi fii scapat prea multe greseli
Sus In jos
Tamivia
Admin
Tamivia


Numarul mesajelor : 128
Puncte : 3
Data de inscriere : 18/05/2009
Varsta : 31
Localizare : Bucuresti

Scrisori[one-shoot] Empty
MesajSubiect: Re: Scrisori[one-shoot]   Scrisori[one-shoot] EmptyJoi Mai 21, 2009 2:55 am

wow, ce titlu....asta da originalitate Rolling Eyes
se mai oprii- se rataci si "i"-u ala pe-acolo saracu
corziile vocale- ete ca are si-un frate
urechia interna- urechea....nu gresi termeni biologici ca ne certam Evil or Very Mad

altceva nu mai vazusi...ete ce inseamna atentia? fu asa greu? diferenta enorma fata de primu post....bravo...
a....ce mi-a atras atentia:
Citat :
Eu, sunt tu.
- asta mi-a placut....a sunat ciudat, dar original....felicitari
cu morti ceva nu faci o scrisorica? Rolling Eyes
Sus In jos
https://aranna.forumgratuit.ro
Teh Role Model
Nobil
Teh Role Model


Numarul mesajelor : 224
Puncte : 5
Data de inscriere : 19/05/2009
Varsta : 34

Scrisori[one-shoot] Empty
MesajSubiect: Re: Scrisori[one-shoot]   Scrisori[one-shoot] EmptySam Mai 23, 2009 11:53 pm

Well, mult mai buna ideea din topic-ul asta decat din celalalt. Am vorbit noi, stii la ce ma refer. Faci niste greseli urate de tot, sper ca din graba si nu din nestiinta. Si, inca o data, iti garantez, stiu de la un profesor de facultate, schizofrenia NU se manifesta asa cum o descrii tu. Altfel, continua seria de scrisori, ca nu e rea ideea si te pricepi sa plmbi cuvintele. Numai sa le plimbi corect...
Sus In jos
White.Existence
Taran
White.Existence


Numarul mesajelor : 34
Puncte : 1
Data de inscriere : 19/05/2009
Localizare : Intr-o pata gri, jegoasa, intr-un Bucuresti pus de ata

Scrisori[one-shoot] Empty
MesajSubiect: Re: Scrisori[one-shoot]   Scrisori[one-shoot] EmptySam Mai 23, 2009 11:56 pm

NEnea, nu am zis ca schizofrenia se manifesta cum spun eu, nu descriu schozofrenia in nici una din lucrurile scrie ci o nebunie a ei! E atat de greu de inteles? O pomenesc dar nu o descriu! Si stiu ca am greseli tocmai daia postez ca sa ma pot corecta!
Merci lina de comentariu
Sus In jos
Teh Role Model
Nobil
Teh Role Model


Numarul mesajelor : 224
Puncte : 5
Data de inscriere : 19/05/2009
Varsta : 34

Scrisori[one-shoot] Empty
MesajSubiect: Re: Scrisori[one-shoot]   Scrisori[one-shoot] EmptyDum Mai 24, 2009 12:02 am

Bun, hai sa lamurim odata si pentru totdeauna problema asta, ca vad ca nu vrei cu niciun chip sa accepti niciun comentariu de-al meu si orice spun eu, tu ma contrazici constant. Cum se manifesta schizofrenia? Si nu da copy-paste din dexonline. Spune-mi ce stii tu despre schizofrenia? Ce e schizofrenia? Si te rog sa raspunzi la asta.
Sus In jos
White.Existence
Taran
White.Existence


Numarul mesajelor : 34
Puncte : 1
Data de inscriere : 19/05/2009
Localizare : Intr-o pata gri, jegoasa, intr-un Bucuresti pus de ata

Scrisori[one-shoot] Empty
MesajSubiect: Re: Scrisori[one-shoot]   Scrisori[one-shoot] EmptyDum Mai 24, 2009 12:21 am

Inseamna sa pierzi contactul cu realitatea, fiind o boala psihca. Inseamna sa nu sti exact ce faci cand faci cum faci cand faci. Uiti efectiv. Multumit? Si ti-am spus de la inceput NU descriu schizofenia!
Sus In jos
Teh Role Model
Nobil
Teh Role Model


Numarul mesajelor : 224
Puncte : 5
Data de inscriere : 19/05/2009
Varsta : 34

Scrisori[one-shoot] Empty
MesajSubiect: Re: Scrisori[one-shoot]   Scrisori[one-shoot] EmptyDum Mai 24, 2009 4:21 am

Multumit. Pentru ca ai gresit. Schizofrenia presupune respingerea realitatii inconjuratoare si se manifesta prin actiuni care subliniaza acest lucru, facand orice ii sta in putinta pentru a se pune in anti-teza cu realitatea si mediul inconjurator.
Sus In jos
White.Existence
Taran
White.Existence


Numarul mesajelor : 34
Puncte : 1
Data de inscriere : 19/05/2009
Localizare : Intr-o pata gri, jegoasa, intr-un Bucuresti pus de ata

Scrisori[one-shoot] Empty
MesajSubiect: Re: Scrisori[one-shoot]   Scrisori[one-shoot] EmptyDum Mai 24, 2009 4:23 am

Ei na uimeste-ma copy paste, sincer da-mi tu o definitie mai scurta si niste exemple sir. Crede-ma dupa ce ai fost sau ma rog era sa fid iagnosticat cu autism si-apoio cu schizofrenie mai e ceva.
In fine cum zici tu, eu am gresit poftim
Sus In jos
Teh Role Model
Nobil
Teh Role Model


Numarul mesajelor : 224
Puncte : 5
Data de inscriere : 19/05/2009
Varsta : 34

Scrisori[one-shoot] Empty
MesajSubiect: Re: Scrisori[one-shoot]   Scrisori[one-shoot] EmptyDum Mai 24, 2009 4:28 am

Nu stiu cum sa iti spun, dar asta mi-a spus-o proful meu de la facultate. Care sunt sansele sa stii mai bine ca el?
Sus In jos
White.Existence
Taran
White.Existence


Numarul mesajelor : 34
Puncte : 1
Data de inscriere : 19/05/2009
Localizare : Intr-o pata gri, jegoasa, intr-un Bucuresti pus de ata

Scrisori[one-shoot] Empty
MesajSubiect: Re: Scrisori[one-shoot]   Scrisori[one-shoot] EmptyDum Mai 24, 2009 4:29 am

Faptul ca mama mea e psiholog, a predat psihologia, are doctorat si teza in psihologie si psihiatrie, hipnoza si altele?
Sus In jos
Teh Role Model
Nobil
Teh Role Model


Numarul mesajelor : 224
Puncte : 5
Data de inscriere : 19/05/2009
Varsta : 34

Scrisori[one-shoot] Empty
MesajSubiect: Re: Scrisori[one-shoot]   Scrisori[one-shoot] EmptyDum Mai 24, 2009 4:30 am

OK, ai cuvantul meu ca o sa caut o definitie a schizofreniei si nu pe dexonline, ci tot la psihiatri sau psihologi. Am si eu astfel de cunostinte. In alta ordinde de idei, pana gasesc definitia, ar fi o idee sa continui seria Razz
Sus In jos
White.Existence
Taran
White.Existence


Numarul mesajelor : 34
Puncte : 1
Data de inscriere : 19/05/2009
Localizare : Intr-o pata gri, jegoasa, intr-un Bucuresti pus de ata

Scrisori[one-shoot] Empty
MesajSubiect: Re: Scrisori[one-shoot]   Scrisori[one-shoot] EmptyDum Mai 24, 2009 4:50 am

cand o sa am la mine manuscrisul sa transcriu o voi face:))
Sus In jos
Li Bai
Taran
Li Bai


Numarul mesajelor : 41
Puncte : 0
Data de inscriere : 17/06/2009
Varsta : 28

Scrisori[one-shoot] Empty
MesajSubiect: Re: Scrisori[one-shoot]   Scrisori[one-shoot] EmptyVin Iun 19, 2009 3:46 am

Si cand ai de gand sa le pui? E interesanta ideea. Sa-ti scrii singura, sa-ti citesti ce ti-ai scris si sa pretinti ca i-ai scris-o tu cea ''veche'' O_O' intelegi tu...
Potopu' de 40 de zile nu alta...ai o groaza de greseli de exprimare si de tastare (sper).
Mi se par...nu stiu...fata nu mi se pare atat de aiurita desi asa o descrie cealalta parte a ei.
Ma intreb daca n-o inteapa inima la cat isi scriu...
Nu stiu ce sa iti zic...ai putea sa ii dai mai multa culoare and sa postezi continuarea. Bye!^^
Sus In jos
Continut sponsorizat





Scrisori[one-shoot] Empty
MesajSubiect: Re: Scrisori[one-shoot]   Scrisori[one-shoot] Empty

Sus In jos
 
Scrisori[one-shoot]
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Labirint din pene rosii[one-shoot]

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Aranna :: Fan Fiction :: One-shots-
Mergi direct la: