Aranna
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaPortalCăutareUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 Mine xD

In jos 
3 participanți
AutorMesaj
SinQ
Fermier
SinQ


Numarul mesajelor : 81
Puncte : 0
Data de inscriere : 31/05/2009
Varsta : 29
Localizare : Uhm ... Ancient Greece O.o'

Mine xD Empty
MesajSubiect: Mine xD   Mine xD EmptyMier Iun 03, 2009 1:27 am

Mici aiureli... de anul trecut >>'.

Un vis (Visat de mine O.O')
Apa marii. Vajaitul curentilor de aer. Ceva nostalgic. Un miros aparte. O chemare care nu se sfarseste. Sclipiri de diamant si cirstal. Emotionant. Valuri miscatoare, asemeni ierbii in vant. O culoare ciudata si nemaivazuta omului. O mireasma ca niste maini ce atrag fiinte vii si nevii carte infinit. Fiinte nevii. Sau fiinte ce nu exista. O chemare le influienteaza drumul catre constiinta. Ceva puternic. Impunator si sfasaietor. O senzatie de moarte. Valuri imense se sparg intre ele, lasand o ploaie in urma lor, aceasta cazand in imensul si nedefinitul negru. O voce subtire care tipa. Un strigat de viata. Particule de microorganisme, lucruri ciudate, ape mai mari decat Pangea. Pamanturi mai enorme decat Jupiter si Saturn la un loc. Toate acestea trecand si iesind din gauri negre, ca dintr-un loc in altul. Factorii biotici se lovesc de cei abiotici, apele se lovesc cu pamantul, fiintele vii se sparg in cele nevii. Totul se invarte in jurul unui punct negru... rotindu-se in mii si mii se culori multicolore, invartindu-se in infinit, amestecandu-se cu el si producandu-se o implozie. Lucruri fara sens curg, ganduri necitite cad, picaturi se rotesc in gravitatie. Un haos sau un paradis? In cautarea cui? Facand ce anume? Ceva ce nu s-a nascut. Si iarasi o voce subtire in cautarea unui gand logic. Usi deschise, usi inchise. Bolti ceresti in vazduh, vazduh in infinit, infinitul in nonsens, nonsensul in nimic. Chiar asa. Un nimic. Infinit? Minus infinit? Ce sunt? Unde sunt? Cate intrebari? Intrebari la infinit, despre infinit. Valuri se ciocnesc violent. Evenimente vazute doar odata. Roci ce se sparg si sunt strapunse de fiintele vii, incercand sa-si gaseasca si ele un rost in nonsensul infinit. Ce e azi? Cum e o azi? Unde si care? Nostalgic din nou.

My lovely friends
Pasi discreti se aud pe podeaua din linoleu. O camera mai intunecata. O usa dubla, cu partea din dreapta crapata putin. Usa scartaie. Calca pe un covor rosu cu dungi negre, foarte flocanos. O mobila inalta pana in tavan din stejar umbreste canapeaua din partea stanga. O masuta in mijloc, si un fotoliu langa perete. Pe canapea o geanta de voiaj, inchisa. Privirea curioasa se apropie cat mai mult de acea geanta. Crapa usor geanta, apoi o lasa in jos speriata, auzind niste sunete ciudate. Se da in spate doi pasi si se loveste de masa usor. Se mai apropie inca odata. Inchide ochii, tinandu-sii incordati si ridica capacul cu repeziciune, trantindu-l de spatiera canapelei. In geanta, haine groase de iarna. Sunetul se aude dupa ele. Apuca maneca bluzeii gri si o ridica usor, cu mana tremurandu-i. Ridica maneca si da de patru pui de pisici micuti. Baiatul isi ridica mana si se aseaza langa geanta. Isi baga capul tot mai mult in geanta pentru a studia pisicutii. Trei femele si un baiat. Toti miorlaiau la fel de tare. Cand vad baiatul inceteaza. Toate se uita la el mirati, la fel si baiatul de numai 4 ani. Ridica mana usor si isi intinde degetul catre capul unui pui. Puiul ridica laba, incordandu-si ghearele micute. Baiatul isi roteste degetul, iar puiul incepe a se juca cu el. Baietelul zambeste larg. Puii incearca sa iasa din valiza. Fiecare, pe rand, isi intind ghearele si se agata de materialul de sub ei, "escaladand" peretele geantei. Baiatul ii priveste cu ochii sai mari. Si apoi toti puii incerp a miorlai in toata camera, stand ca niste lupi la luna plina, aratandu-si coltii micuti.
O atingere delicata si grabita se simte pe covorul flocanos si pufos. O pisica matura se apropie de pui si incepe sa-i linga peste tot, luandu-si pozitia necesara pentru a hranii puii. Acum baiatul intelege ca pisica din curtea bunicii lui a fatat patru pui si era tare bucuros. Puii se inghesuiau si maraiau unul la celalat pentru a-si castiga un loc cat mai bun pentru supt. Mama ii mai despartea cu nasul, puii jucandu-se cu coada si urechile ei. Masculul, cel mai jucaus dintre pui, se aseaza pe maica-sa si incepe a se juca cu coada ei. Sarea de colo-colo si isi infigea ghearele in puful mamei...
_[neterminat]...

Aiureli
Ce ma incetineste, ma doboara
Ce ma grabeste, ma omoara.
Un singur tel, un singur dor,
Stiind ca maine am sa mor.
Umbra ma ameteste
Vantul ma asurzeste...

Incerc din rasputeri sa ma trezesc,
Dar nu am putere, nu rasputesc
Ceva anume, ceva ma tine legat
Ma simt de parca as muri in pat.

Mda, porcarii, stiu.
Sus In jos
Teh Role Model
Nobil
Teh Role Model


Numarul mesajelor : 224
Puncte : 5
Data de inscriere : 19/05/2009
Varsta : 34

Mine xD Empty
MesajSubiect: Re: Mine xD   Mine xD EmptyMier Iun 03, 2009 4:39 am

Well... Primul m-a lasat cam rece, dar al doilea e foarte adorabil. Adica, azi am stat cu doi pui de pisica si sunt asa adorabili si acum, citind si one-shot-ul asta m-am inmuiat de tot Laughing Greseli nu am vazut, scrii corect, frumos, atent. Bravo Very Happy
Termina-l pe ala cu pisicutii ca ai scris ca e "neterminat" Razz
Sus In jos
SinQ
Fermier
SinQ


Numarul mesajelor : 81
Puncte : 0
Data de inscriere : 31/05/2009
Varsta : 29
Localizare : Uhm ... Ancient Greece O.o'

Mine xD Empty
MesajSubiect: Re: Mine xD   Mine xD EmptyDum Iun 07, 2009 6:27 pm

New one-shot^^.

Fata-n fata. Fulgere ies din privirea mea. Tunete ies din privirea ei. Stam tepene, fara a scoate vreun cuvant. Fara vreo miscare brusca sau vreun sunet care sa rupa "tacerea de aur". Doar ne uitam urat una la cealalta si ne arucam priviri dispretuitoare. Ea cu ochii ei mari si albastrii, eu cu ochii mei de un negru mat. Ma enerva cum se uita la mine, pur si simplu ma scotea din minti. Dar tot nu izbuteam sa zic ceva. O uram in acel moment. Parca incercam sa trag de timp cu toate fortele ca sa scoata un cuvant, macar sa se miste. Dar nu putea sa fac timpul sa treaca mai repede doar stand si eu, la fel ca ea... ciudat este ca si ea astepta acelasi lucru, sa vorbesc.
Totala liniste. Nimeni, nimic. Innebuneam. Chiar nu vroia sa faca nimic? Sa stai teapana timp de zece minute, ti se inmoaie picioarele. Este total aiurea sa stai nemiscata atata timp, sa nu vorbesti sau sa scoti vreun sunet... ai ajunge o statuie daca nu ai clipi foarte des, enervata. Cea din fata mea se simtea la fel. Si parca ne clatinam, dar faceam tot posibilul sa nu ma misc, desi vroiam sa fac asta... o imbarligatura intre gandurile mele. Vroaim doua lucruri in acelasi timp, total opuse. Lumina soarelui imi intra in ochi, iar noi nu faceam nimic sa ne ferim de caldura asta criminala. Stam in felul asta sub copacul din curtea scolii, sub ciresul acela superb... vantul ne ridica fustele, iar noi nici macar nu izbuteam sa le tragem in jos. Se vedea ca nu mai putea. Si dupa aceste minute, isi intinde mainile, in sfarsit face ceva. Dar, spre surprinderea mea, nu-mi vorbeste urat, nu ma pocneste, nu ma insulta, nu tipa la mine. Imi pune mainile pe fata si se apropie din ce in ce mai mult. Eu tot nemiscata raman... si uimita. Fata cu care tocmai imi imparteam sentimentele de acum zece minute isi apropie gura de a mea si ma saruta. Geez...
Sus In jos
Teh Role Model
Nobil
Teh Role Model


Numarul mesajelor : 224
Puncte : 5
Data de inscriere : 19/05/2009
Varsta : 34

Mine xD Empty
MesajSubiect: Re: Mine xD   Mine xD EmptyMier Iun 10, 2009 3:57 am

Well... bunicel, dar nu outstanding. Oricum, mai bun ca primele doua, deci esti pe calea cea buna. Greseli nu prea ai, poate un pic la stil ar mai merge lucrat, dar, oricum, esti pe drumul cel bun. Bafta in continuare si termina ala cu pisicile Razz
Sus In jos
Li Bai
Taran
Li Bai


Numarul mesajelor : 41
Puncte : 0
Data de inscriere : 17/06/2009
Varsta : 28

Mine xD Empty
MesajSubiect: Re: Mine xD   Mine xD EmptyVin Iun 19, 2009 2:15 am

Visul este dragut. Imaginatia mi-a cam luat-o razna desi am dat peste ''nevii'', sinonim cu ''fara suflare''. ''moarte'' etc dar si cu alte repetitii dar si de ''odata'' care trebuia scris ''o data'' fiindca se numara ceva si nu se vorbea de trecut.

Prevesteam o chesti horror T_T' si cand colo dau de ceva vesel. Timpurile sunt...>_>and ai scris pe acolo ceva care se referea la o fata (ai folosit femininul) si nu la un baiat. Ai fi putut scapa de amanuntele neinteresante. Ma intreb ce s-ar putea intampla in continuare

Au! Poezia a fost ca o palma...prea scurta pentru a putea sa fie comentata insa rinele si ''comparatiile'' au sunat aiurea...par a fi cautate si nu asternute din prima pe hartie

What? O_O' Stai o secunda O_O' Nu pot spune mai mult despre idee insa ''Geez...'' e de la tine sau de la ea? O_O' Trecand peste, ai incurcat timpurile incat nu mi-am mai dat seama daca vorbesti la trecut sau la viitor si am vazut si alte greselute but sunt minore.

Ciudat still de a scrie one-shot-uri. Propozitii mici, la obiect dar si unele lungi. >_>' Nu stiu cum sa ma explic insa ai un stil unic, ideei si talent. ^_^ Abia astept sa mai postezi. Bye!
Sus In jos
SinQ
Fermier
SinQ


Numarul mesajelor : 81
Puncte : 0
Data de inscriere : 31/05/2009
Varsta : 29
Localizare : Uhm ... Ancient Greece O.o'

Mine xD Empty
MesajSubiect: Re: Mine xD   Mine xD EmptyMar Iul 14, 2009 6:50 pm

Arigato Li Bai pentru comment, stiu ca nu sunt foarte buna, inca exersez^^. O sa mai fac niste one-shot-uri, de obicei le scriu din plictiseala sau cand nu merge netul xD. Anyway, o sa vin cu lucrari noi.
Si stiu ca primul OShot este aiurea... de fapt visul e ciudat o.o' si nici eu nu l-am descris bine. Oricum tot ce se intampla in vis se intampla in reluare...
Sus In jos
Continut sponsorizat





Mine xD Empty
MesajSubiect: Re: Mine xD   Mine xD Empty

Sus In jos
 
Mine xD
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Despre mine

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Aranna :: Fan Fiction :: One-shots-
Mergi direct la: