Aranna
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaPortalCăutareUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 One-shots by Yukira

In jos 
4 participanți
AutorMesaj
Yukira
Taran
Yukira


Numarul mesajelor : 49
Puncte : 0
Data de inscriere : 19/05/2009

One-shots by Yukira Empty
MesajSubiect: One-shots by Yukira   One-shots by Yukira EmptyMier Mai 20, 2009 1:34 am

Pai..am sa imi postez si eu aici...fabulatiile,sa spunem. O sa incep cu o compunere in engleza la care am castigat locul 3 la un concus.


The haunted attic


It was five o’clock p.m. My family and I were staying in front of an old house. In that house we were supposed to sleep one night. The house had one floor and one room in the attic. My parent’s room was at the first floor, but my room was in the darker attic. I didn’t want to stay in that room, but it was the only room for children. It was a room near my parent’s room, but an old lady will stay in that room for one night. We went into the house with our luggage and we put them in the living room. We were supposed to stay in Boston for a weekend because that evening we had to go to my friend’s party. My friend, Nick, had lived in Boston for two years and he liked the city very much. Boston is different. It’s quiet comparing with Washington which is a noisy town. It was his birthday and he invited me to come. I went in my room with my luggage and I started to unpack. I looked trough the window and I saw a dark forest, the sunlight wouldn’t pass trough it. I put my clothes in my wardrobe and then I started to dress up. I put on a red and white dress and a pear of black shoes. While I was getting ready I heard footsteps on the stairs. I though it was my mother or my father but I heard their voice coming from the ground floor. Then I started to panic. I walked to the door and I opened it. No one was there, but I’m sure that I heard some footsteps. Then I felt a hand on my shoulder which pushed me out of the room and then a voice said:
“Don’t come here again!”
I heard my mother who was saying that we had to leave. I ran outside and I decided that I wouldn’t tell my parents about the incident. At the party I forgot about the ghost who was living in the attic. I had a lot of fun with Mike and his friends. We talked about a lot of things and we said funny jokes. Mike and his friends played football and then we ate a slice of chocolate cake. At ten o’clock p.m. the party ended so all the families left. My father drove to the house. When we arrived there, I stayed with my parents in the living room because I was scared to go in the dark attic.
“What shall we do tomorrow? Let’s visit some museums. I heard that in Boston it’s an amazing museum.” Said mother.
“Yes, that’s a good idea. We’ll go there. I think we’ll like the museum. Oh, Alice, you shall go to bed, I think you’re tired.” Said father.
I left the living room and I climbed the stairs. When I opened the door I saw my room destroyed. The pillow was on the floor, a vase was broken and my clothes were on the floor. I though that the ghost did all those things. I was so scared but I cleaned up and I went to bed. I tried to fall asleep, but I felt as if someone was in that room, watching me. Then I felt four hands on my back. It meant that were two ghosts in this attic. The two ghosts pushed me out of the bed and then they pushed me to the opened window. When I was near the window, the ghosts tried to throw me out of the house. I screamed and I ran to the door. When I went out of the room, two voices said:
“Don’t come here again!”
Then the ghosts closed the door. I screamed again and again, until my parents came to see what happened. When I told them about the ghosts who lived in the room, the started to laugh. They told me that ghosts don’t exist, but I didn’t listen. I was sure that I heard a voice and no one was in the room. I told them that I would sleep in the room which was next to them because the old lady didn’t come. There nothing special happened, there wasn’t any ghost.
In the morning, at nine o’clock I woke up. Outside the sun was shining. I understood that would be twenty four degrees. My mother and my dad were staying in the living room, talking. When I went in the living room, mother said:
“It’s late. Go and pack your bags. We have to leave in twenty minutes.”
I went to the stairs and when I was in front of the room, I started to panic. When I opened the door I felt two pears of hands on my shoulder.
“I came to make my luggage. I’m leaving today.” I said.
Then they let me alone. When I finished packing I walked to the door and I said:
“Goodbye!”
From that day I decided to be more careful because I don’t want to see an angry ghost or maybe two angry ghosts.

:::...The End...:::



Acum urmeaza o compunere in romana de cand eram un fan infocat Twilight.


Dorinta




Alerg. Alerg printre copacii inalti ai unei imense paduri. Nu stiu de ce alerg. Nu stiu ce simt. Ma indrept spre un loc tainic, parca fara a-mi da seama. Padurea dormea linistita, vegheata de preafrumoasa Luna. Numai pasii mei zgomotosi se auzeau prin acel desis. Numai eu alergam catre un loc necunoscut. Ramurile erau adunate ca un baldachin deasupra mea si nu ma lasau sa vad Luna sau stelele. Nu stiam daca imi era frica sau teama sau de ce alerg. Cand intr-un luminis am ajuns, mi-am dat seama de ce fac acele lucruri. Alergam pentru a salva viata unei persoane dragi mie sau poate chiar pe mine. Vantul mi-a ravasit parul lung si negru, nemaiputand sa vad nimic. Deodata, linistea aceea de mormant a fost rupta de un zgomot ciudat ce venea din spatele meu. Rapid ni-am intors privirea, uitandu-ma stupefiata catre locul de unde s-a auzit zgomotul. Am putut vedea o silueta masculina privindu-ma. Statea in umbra brazilor desi, care nu ma lasau sa-i vad chipul. Dintr-o data vantul a batut facand ca lumina astrului ceresc ce domnea noaptea, sa-i lumineze chipul. Am vazut aceeasi fata palida, fara riduri, aceeasi ochi rosii, care ma priveau cu raceala si acelasi par blond ravasit de vantul puternic. Parca nu trecusera cinci ani de cand nu l-am vazut, parca trecusera cateva ore sau zile. Inima mea goala altadata s-a umplut cu o bucurie nefireasca, pe care o uitasem in toti acesti cinci ani. Tot timpul cat am asteptat sufletul parca mi-a fost gol, am fost fara viata. Acum, cand il vad simt ca inima imi pulseaza din nou, de parca nu m-ar fi lasat balta aici atata timp. A pasit spre mine, privindu-ma cu intensitate. Inima mi s-a oprit pentru o secunda atunci cand a ajuns langa mine. Mi-a pus mana pe cap si a rostit cu blandete:
-Imi pare rau, Rose...
Isi cerea scuze. Era vocea dupa care am tanjit atata timp si acum o auzeam, dar de ce isi ceruse scuze? Am inchis ochii pentru o secunda mai inelungata pentru a ma asigura daca nu visez. Dar acela nu putea fi un vis pielea ii era catifelata, vocea dulce, era in carne si oase.
Acum cinci ani a plecat din Salem, oraselul din America, pe malul marii, in care noi locuiam. A plecat de langa mine pentru a nu-mi face rau, pentru ca sa nu-mi implineasca dorinta ce ardea in mine. Chiar si dupa atata timp, dorinta aceea inca ardea in mine, asemenea unui foc etern. Stiam cel mai mare secret al lui. Vroiam si eu sa fiu la fel ca el, imi doream. El era vampir. Vreau cu ardoare ca el sa ma transforme si pe mine in vampir. Vreau sa fiu alaturi de el toata eternitatea si mai mult decat atat. Atunci a plecat pentru ca nu vroia sa ma transforme. Zicea ca este mai bine pentru mine sa raman muritoare.
-Mark, este singurul lucru pe care-l pot rosti deoarece mii de lacrimi mi-au invadat fata apoi pierzandu-se in neant.
Ma mangaie pe cap, bucurandu-se de fiecare clipa in care suntem impreuna.
Luna domnea asemeni unei regine fiind pregatita sa-i predea stafeta Soarelui la rasarit. Stelele straluceau bucuroase pe cerul senin, lasand oamenii sa vada miile de constelatii existente. Lumina astrului ceresc nocturn ne lumina trupurile imbratisate. Imi doream cu ardoare sa zic ceva, dar nu puteam sa pronunt nici macar un cuvant. Il priveam ca pe un zeu, unul incantator. Era ca un drog pentru mine, o dependenta de care nu puteam scapa. Mi-am inchis ochii pentru o fractiune de secunda si mi-am imaginat ca niciodata nu a plecat din Salem, ca nu am suferit niciodata cat l-am asteptat. Mi-am deschis ochii sangerii si l-am privit bland. Mark imi mangaie parul precum cabanosul de cateva ori, apoi sari in picioare, zambind. A deschis gura si si-a ales cuvintele, pentru a incepe sa vorbeasca. Parul brunet ii flutura in vant.
-Tot mai vrei sa te transform in vampir, sa fi un monstru? Vocea ii era calda, dar si speriata de raspunsul pe care aveam sa il dau. Nu am putut sa scot nici o vorba, dar am dat incet din cap in semn ca da. Atunci maxilarul i se inclesta si a zis incet, dar destul de tare ca sa aud:
-Tine-te bine. Ma arunca cu usurinta in spatele lui si a inceput sa alerge. In primele secunde cand a inceput sa alerge nu mi-am dat seama ce se petrecea cu mine, ma simteam ciudat. Senzatia aceea se asemana cu gesturile mele prostesti pe care le faceam vara, cand mergeam la mare: imi scoteam capul pe geam in timp ce tatal meu conducea si tot acel val de aer imi venea in fata. Dar spre deosebire de mersul cu masina, Jack alerga mult mai repede. Din minut in minut senzatia devenea mai placuta, imi placea sa simt adrenalina desi ochii ma usturau. Am observat ca incetinea din ce in ce mai mult pana s-a oprit. Mainile incordate ii erau, in timp ce cu greutate respira. L-am intrebat care este problema, dar am primit un raspuns scurt, fara inteles:
-Se apropie.
Oare cine se apropia? De ce era asa panicat de faptul ca niste oameni se apropie? Intrebari fara raspuns. M-am uitat mirata la el si atunci si-a dat seama ca eram nedumerita pentru ca explicase:
-Demonii. Ei sunt niste creaturi venite din Iad, sau asa se spune, menirea lor este sa omoare oameni si vampirii. Probabil ca a simtit ca ne-am intors si mi-a urmarit mirosul. Voi avea grija de tine, Rose. Promit.
Dupa mica lui povestire nu am mai zis nimic. Ma gandeam sa dau un raspuns logic, normal, dar imi era imposibil. Nici nu ma mai mira ca existau demoni. La cei saisprezece ani ai mei am cunoscut doua familii de vampiri, sirene, oameni care se pot transforma in orice fel de animal si acum demonii. Acest lucru nu era ceva nou pentru mine pentru ca cunosc multe creaturi care se spune ca nu exista, o noua creatura mistica pe lista mea nu era ceva spectaculos. Am oftat continuand sa ma intreb cum arata acesti demoni. Trupul printului meu era incordat, era tensionat. Deodata, dintr-un tufis am putut auzi un zgomot. Mi s-a incordat trupul si respiram cu greutate. In acel moment imi doream ca viata mea sa fie normala, sa nu fi cunoscut atatea fiinte fantastice. Un lucru era cert: nu aveam sa devin o fata normala niciodata. M-am dat doi sau trei pasi in spatele lui Jack, speriata. Atunci din tufis o creatura a sarit. Nu mi-am dat seama ce era… o combinatie de sarpe, urs si leu. Orice ar fi fost era inspaimantator si avea doi metri in inaltime. Mark a marait asezandu-se in fata mea pentru a ma apara.
-Un strigoi! Ce bucurie! De mult nu m-am mai distrat atat de copios! Aa…uite si un om cu el, incredibil! Fata asta e noua ta cina? De data aceasta eram de-a dreptul uimita! O combinatie de mai multe animale putea sa si vorbeasca! Daca cineva mi-ar fi ascultat povestile,ar zice ca sunt intradevar nebuna! M-am ciupid de brat in speranta ca acesta este un vis si nu realitatea. Mark a marait la auzul vorbelor acelei ‚chestii’, daca o puteam numi asa. De atunci lucrurile s-au petrecut mult prea repede.
Mark a sarit inspre demonul al carui nume era, Andy si a incercat sa il muste, sa ii imprastie veninul in sange. Nimic nu s-a intamplat. Andy i-a tras o laba peste piept reusind sa il zgarie destul de tare. Lupta continua cu diferite ‚acrobatii’ minunate. Jack se ferea, iar Andy ataca si viceversa. Cand ii priveai ti se parea ca esti la circ si privesti acrobatii care fac diferite manevre uimitoare. Eu ii priveam stupefiata, erau foarte rezistenti si deopotriva de puternici. La inceput imi fusese foarte frica de soarta lui Jack, credeam ca va muri, dar acest lucru era imposibil.
Oare in viata voi mai cunoasta fel de fel de creaturi mistice care vor sa-mi faca rau? Este chiar asa de greu pentru mine sa fiu o fata normala? Sau poate America nu este o tara normala… Hm… sau poate amandoua. Multi cred ca demonii si vampirii nu exista, dar eu ii contrazic. Persoana pe care o iubesc cel mai mult, pentru care mi-as da viata este vampir, prietenele mele sunt sirene si dusmanul meu actual este un demon, mai rau de atat nu poate fi! Macar daca as putea spune unui om normal ce fel de creaturi exista in acest oras. Foarte greu este sa ti un secret!’ In timpul luptei, eu eram pierduta in gandurile mele, nu mai auzeam nimic. Un lucru m-a trezit destul de brusc: tipatul disperat al lui Mark. Atunci am realizat ca Andy se indrepta rapid catre mine si apoi filmul s-a intrerupt.
Eram cufundata in abis, in neant. Nu simteam nimic, nu vedeam nimic. Eram cufundata in intunecatul abis al inimii mele. Acel abis a fost luminat de acest cavaler ce calarea un armasar alb, el a fost scaparea mea din intuneric. El m-a salvat o data, dar a doua oara mai putea? Va mai incerca?
Oare ce simt acum este moartea? Daca da, este un lucru placut. Este asa de bine sa auzi vocea persoanei dragi rugandu-te sa te trezesti. Dar stai! De ce sa ma trezesc cand, teoretic eram moarta? Apoi am putut auzi:
-Te rog, Rose!
Vocea aceea melodioasa pe care o iubeam imi striga numele! Cu un efort extrem de mare, am deschis ochii. In acel moment i-am vazut fata cu trasaturi atat de fine, asemenea unui top model. Imi mangaie parul de cateva ori, apoi un zgomot se auzi din spatele nostru. Inainte sa reactionam, cineva il impinse pe Mark spre mine si ma musca de mana. Atunci visul mi s-a implinit! Ma transformam in vampir! Ce imi doream cel mai mult pe lumea asta, sa traiesc o eternitate. Zgomotul se auzi inca o data, dar de data aceasta in departare, apoi se pierdu in neant.
-Imi pare atat de rau! Se scuza Mark imediat.
-Iti multumesc atat de mult! Ii multumesc mult si acelui demon pentru ca te-a facut sa ma musti. Acum nu simt nimic diferit la mine, sunt la fel. Din cate mi-ai spus o sa devin mai frumoasa si o sa beau sange, acum ca sunt vampir.
Mark imi zambi. Era uimit de felul in care am reactionat, nu se astepta sa fiu atat de incantata. Am mers amandoi incet pana la iesirea din padure, unde era o stanca inalta. Ne-am catarat pe ea si ne-am asezat unul langa altul pe marginea ei. Jack imi zise cu o voce blanda:
-Este rasaritul, inceputul unei noi zile. O zi in care putem omori sau putem fi omorati, o zi dezastruasa sau totodata minunata. Nu putem prezice viitorul si ce se va intampla in continuare. Tot ce stim este ca vom continua sa speram ca visele noastre se vor implini odata. O zi in care visele se vor implini, dar se pot spulbera. Noi vom continua sa existam si vom vedea ce ne va rezerva viitorul.
Ma saruta bland. Acel sarut a durat o eternitate, o eternitate in care noi vom continua sa speram in visele si dorintele noastre.


:::...The End...:::



I hope u liked them... Astept commenturi Smile
Sus In jos
Tamivia
Admin
Tamivia


Numarul mesajelor : 128
Puncte : 3
Data de inscriere : 18/05/2009
Varsta : 31
Localizare : Bucuresti

One-shots by Yukira Empty
MesajSubiect: Re: One-shots by Yukira   One-shots by Yukira EmptyJoi Mai 21, 2009 2:43 am

asa...in primul rand, scuza-ma, dar la prima parte nu comentez ca nu ma pricep la engleza...
incepem cu a doua parte:
ma lasau sa vad Luna- luna cu "L"mic
ni-am- mi-am
inelungata- indelungata
Citat :
Dar acela nu putea fi un vis pielea ii era catifelata, vocea dulce, era in carne si oase
- nu era vreun punct pe-aci?
predea stafeta Soarelui - fara majuscula
parul precum cabanosul- aci nu era cumva "ca abanosul"?
Citat :
Jack alerga mult mai repede
- parca-l chema Mark
al carui nume era, Andy si a - virgula aia plateste chirie lalocu nepotrivit
cunoasta- cunoaste

asa....m-ai zapacit cu numele alea...ba Mark, ba Jack....hotaraste-te....finalu a fost foarte ciudat....descriai asa frumos lupta, apoi pac, s-a taiat firu....ai terminat povestea prea brusc.
scrii frumos, dar ceva mai multa atentie si cand ai o idee, du-o pana la capat....
in rest, felicitari.....chiar te pricepi la descrieri....
o continuare e?
Sus In jos
https://aranna.forumgratuit.ro
Teh Role Model
Nobil
Teh Role Model


Numarul mesajelor : 224
Puncte : 5
Data de inscriere : 19/05/2009
Varsta : 34

One-shots by Yukira Empty
MesajSubiect: Re: One-shots by Yukira   One-shots by Yukira EmptyDum Mai 24, 2009 12:15 am

Primul e slabut rau. Poate ca engleza nu e punctul tau forte, dar, iti zic, comparativ cu al doilea, primul e insignifiant. Al doilea, pe de alta parte... Mi-a placut foarte mult. Si sincer iti zic. Frumos descris, naratiune, ai pus accentul pe ce trebuia... Cateva greseli, ici-colo, nu multe, dar suficiente cat sa te sfatuiesc sa fii mai atenta la redactare. Altfel, ce sa mai zic? Succes si astept sa mai citesc ceva scris de tine!
Sus In jos
Yukira
Taran
Yukira


Numarul mesajelor : 49
Puncte : 0
Data de inscriere : 19/05/2009

One-shots by Yukira Empty
MesajSubiect: Re: One-shots by Yukira   One-shots by Yukira EmptyJoi Iun 04, 2009 2:18 am

I made a new one ( in roamanian ) . Ma plictiseam aseara si mam gandit sa fac un one shot despre vara . Nu este cine stie ce , dar sper ca va va place . Smile



Visul unei nopti de vara


Era luna decembrie, prima luna a aprigei ierni. O luna friguroasa ce ameninta fiecare fiinta de pe Pamant. Era asfintitul, Soarele maiestos se ducea incet, incet la culcare, predandu-i stafeta Lunii. Cerul se intuneca cu pasi rapizi si frigul devenea din ce in ce mai aprig. Pe strada o fetita sarmana statea ghemuita in fata usii unui bloc. Era infasurata intr-o jacheta veche si peticita. Parul ei precum ciresele coapte era strans si bagat intr-o caciula veche, gri. Fetita isi freca mainile albi precum laptele pentru a se putea incalzi, dar era de prisos. Vantul ii biciuia chipul micii fapturi, facand-o sa sufere cumplit. Din cand in cand aprindea o lumanare gasita pe jos, dar se stingea imediat. Trupul ii tremura cu putere si isi dorea cu ardoare venirea verii mult iubite. A mai apris inca o data lumanarea si a incercat sa o fereasca cat mai bine de ninsoare.
Fetita a fost prinsa de vraja minunata a flacarii si tarata intr-un taram magic. Se afla intr-o campie intinsa unde vantul nu batea si luna domnea pe cerul albastru. Fata era incredibil de fericita deoarece nu mai simtea frigul ci caldura, nu mai simtea iarna ci vara. Era un loc de-a dreptul mirific. Iarba dansa incet in jurul ei si copacii admirau minunatul vals al firavelor fire de iarba. Fata simtea ca se afunda din ce in ce mai mult intr-un basm fara sfarsit, unde luptele nu existau. Ii placea asa de mult acea lume unde luna domnea trufasa asupra padurii si campiei si unde nu era amenintata de nimic. Vantul incepuse sa bata domol, ravasindu-i parul fetitei.
-Aceasta lume este perfecta, zise ea parca vorbindu-i astrului ceresc nocturn.
Deodata in campie au aparut animalele ce locuiau in intunecata padure. Veverite, iepusasi, pasari, vulpi, ursuleti si alte animale minunate. Ele au inceput sa vorbeasca unele cu altele si, spre mirarea fetiei, ea le intelegea. S-a apropiat incet, incet de ele si le-a salutat incet. Animalele au tresarit la vederea ei, dar apoi au privit-o cu ochi calzi si i-au zambit.
-Eu sunt Tara, zice ea,timida.
Animalele ii zambira si au sarit pe ea, mangaind-o. Luna prinse si ea ochi si o privi pe Tara, zicand:
-Buna, draga mea! Ce te aduce in acest taram indepartat unde e mereu vara?
-Am venit din lumea oamenilor si nu stiu cum am ajuns in acest loc. M-am trezit pe iarba frageda din aceast loc de basm. Vedeti voi, pe Pamant este iarna si frig. Imi doream sa ajung intr-un loc unde este vara pentru a nu mai suferi…
Luna si animalele o ascultara pe Tara vrand sa-i alfe povestea. Nu ajungeau prea multe finite pe acele hotare indepartate si se bucurau enorm cand ajungea cineva. Povestea tinerei fete era fascinanta, pana si florile si-au deschis petalele si au ascultat intreaga povatuire. Dupa terminarea povestii, Tara s-a asezat pe verdea iarba si florile au inceput sa cante avand un public numeros, printre care si prea marita Luna. Timpul trecea rapid si, spre nefericirea fetitei, se facea dimineata. Luna, ce mai avea putin si la culcare se ducea, ii sopteste fetitei:
-Nu uita: Ce-ar fi viata fara lupta? Trebuie sa crezi in tine si totul se va schimba. Destinul ti-l controlezi si modelezi doar tu, dupa placul tau. La revedere, Tara!
Fata a retinut cuvintele maretei Luni pentru totdeauna. Stia ca nimeni nu o va crede pe Pamant, dar acele cuvinte erau pretioase.
Odata cu rasaritul soarelui in lumea de basm, animalele au plecat, facand o plecaciune drept adio in fata Tarei. Florie si-au inchis petalele dupa terminarea ultimului cantec melodios pe care mirificii copaci au dansat.
Cand soarele s-a ridicat mai mult, Tara a disparut din basm. In urmatoarea secunda s-a trezit inapoi pe Pamant, in frigul torential. Nu ii mai era asa de frig pentru ca amitirea visului unei nopti de vara ii era in minte.
-Visul unei nopti de vara, sopti ea, prabusindu-se pe pamant.
Trupul ei inert statea lipit de acelasi zid de care adormise. Murise. Acum sufletul ei avea sa viziteze lumea de basm pe care a vazut-o. Lasand in urma trupul ei solid, avea sa-si continuie viata drept un spirit nemuritor. O singura amintire a pastrat-o vesnic, cea a Visului unei nopti de vara.
Sus In jos
Teh Role Model
Nobil
Teh Role Model


Numarul mesajelor : 224
Puncte : 5
Data de inscriere : 19/05/2009
Varsta : 34

One-shots by Yukira Empty
MesajSubiect: Re: One-shots by Yukira   One-shots by Yukira EmptyJoi Iun 04, 2009 2:35 am

Seamana muuult prea mult cu "Fetita cu chibriturile". Plus ca ai ceva greseli urate, greu de trecut cu vederea. Eu zic sa recitesti si sa te straduiesti sa fii mai originala.
Sus In jos
Reinoir
Taran
Reinoir


Numarul mesajelor : 7
Puncte : 0
Data de inscriere : 03/06/2009
Localizare : Oguri`s bed xD

One-shots by Yukira Empty
MesajSubiect: Re: One-shots by Yukira   One-shots by Yukira EmptyJoi Iun 04, 2009 2:59 am

Okey~

First one~
Desi nu prea citesc fic-uri in engleza, am zis ca incercarea moarte nu are. Povestea mi se pare ok, stiu ca in engleza e foarte greu sa scrii, asa ca felicitarile mele, cred ca am vazut doar cateva dezacorduri, cum toti avem, right?

the started to laugh - they started

Ideea mi se pare chiar draguta, desi povestile cu fantome nu sunt originale dar daca sunt bine scrise, e ok atunci. Actiunea mi se pare ok, poate putin cam grabita la plecarea familiei din casa, dar in rest ok. Ar trebui sa te mai bazezi pe descriere pentru ca ai o engleza chiar cursiva, si nu merita irosita.
Per total, mi se pare ok, dar mai puteai lucra la ea, la naratiune si altele.

~ Second.
Nu l-am citit, imi pare rau, I`m a anti-twilight forever.

~Next one.
Mi s-a parut cam banal. Adica subiectul pe care l-ai abordat e putin cam uzat. Imi aminteste de " Fetita cu chibrituri " sau alte povesti fantastice de genul acesta.
Singura fraza care mi-a placut cu adevarat... cred ca e cea mai reusita; iese total din normal si te face sa visezi.
copacii admirau minunatul vals al firavelor fire de iarba

Sfarsitul e cam sec, puteai sa descrii mai mult sentimentele fetitei, cu mult, trust me. And also... Soare, Luna - se scriu cu litere mici.
Nu pot sa zic ca nu e structurata bine dar mie mi s-a parut cam plictisitoare, poate de aia mi-a placut mai mult prima, pentru ca ultima nu are suspans. Ai grija la greselile de tastare si la descriere, mi se pare ca te cam incurci in ea uneori.

Oh well, I`m waiting for the next ones. Gambate!
Sus In jos
http://www.anime-empire.ro
Yukira
Taran
Yukira


Numarul mesajelor : 49
Puncte : 0
Data de inscriere : 19/05/2009

One-shots by Yukira Empty
MesajSubiect: Re: One-shots by Yukira   One-shots by Yukira EmptyMar Iun 09, 2009 4:52 am

Tnx for the comments ! > : D < Acea poveste a fost facuta din plictiseala , nu aveam ce sa fac . Am revenit cu inca un one shot in engleza . Sper sa va placa si astept critici duuure !

Light or darkness?



It was Saturday night. Everything was peaceful in London. In one house, a girl was trying to fall asleep. Her name was Amanda. Amanda wanted to become a witch after reading the famous books “Harry Potter”. She knew that witches don’t exist, but she didn’t stop dreaming. She finally felt asleep. Then she woke up in front of a big castle. The castle looked like Hogwarts, but it wasn’t that school. Amanda was dressed in a long and black robe and in her right hand there was a wand. She was really surprised. Then she heard a scream, coming from the top floor of the castle. She looked at the third window and there was a girl. That girl had long and black hair and green eyes. She was Amanda’s best friend. Her name was Rose.
“I’m trapped here! I don’t know how to escape! A bad witch lives in this castle. Be careful, Amanda!”
Amanda opened the big door and entered in the castle. There wasn’t anyone, excepting a black cat staying on the table. She looked through the room until she found the stairs going to the top floor. Amanda started to run. On her way to the last floor she saw a lot of bats flying. When she was at the fourth floor she saw a boy staying on a chair. When he heard her, he jumped up. He said that his name was Elliot and he was going to kill her. An amazing battle started between the power of light and the power of dark. Elliot fought very good, amazing, but Amanda was more powerful.
“Your power...” Said Elliot before he faint.
Amanda was curious about what Elliot said. She wanted to hear the entire sentence. She continued to run to escape Rose. Amanda stopped at the seventh floor because she saw the same black cat that was at the ground floor. When the cat saw her, something amazing happened. The black cat transformed into a woman. Her hair was long and black and her eyes were blue. She was beautiful. The fight against Amanda and Alice started. Amanda used her wand to attack Alice. Alice wasn’t affected about Amanda’s attacks. When she wasn’t alert, Amanda’s attack injured her. Before Alice fainted, she said:
“Your power is from…”
Amanda continued her way to the final floor because she was sure that there she would find the person who would tell her the end of the sentence. When Amanda was at the penultimate floor, she saw another magician. His hair was long and white and he had a long and white beard. His name was James, the magician who uses the power from the hell. James was the most powerful magician that ever existed. No one tried to fight against him, no one till now. The battle started. Amanda was the light power, the power from Paradise and James, the dark power, the power from Hell. Amanda attacked James with a lot of powerful attacks, but they didn’t work. When James attacked an incredible power came outside of his wand. He tried to kill Amanda using his powerful attack, called “Dragon Flame”. Three black dragons appeared. They looked like the darkness of the Hell came on the Earth. An incredible hurricane started on the entire world. Amanda thought that was the end of her and the end of the entire world. An amazing thing happened. A white light appeared in the room and two arms took Amanda’s wand. Those weren’t simple arms; those were the arms of the God. After a few seconds the arms gave back her wand. The battle between the two beings started again. The battle will chose the destiny of the entire world. Amanda was very powerful now because the power of the God was with her. Finally, Amanda beat James. Before he died, he said:
”Your power is from Paradise.”
Amanda saved her friend and after that she woke up. She was in her room. She thought that had only been a dream, but she saw on her desk the wand and a white robe instead of the black one. She was sure that she hadn’t dreamed. She was sure that she saw the light of the Paradise and the darkness of the Hell.
Sus In jos
Continut sponsorizat





One-shots by Yukira Empty
MesajSubiect: Re: One-shots by Yukira   One-shots by Yukira Empty

Sus In jos
 
One-shots by Yukira
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» One shots by Ellise

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Aranna :: Fan Fiction :: One-shots-
Mergi direct la: