Aranna
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaPortalCăutareUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 Just a story...

In jos 
+2
Teh Role Model
Yatuki
6 participanți
AutorMesaj
Yatuki
Taran
Yatuki


Numarul mesajelor : 39
Puncte : 1
Data de inscriere : 31/05/2009
Varsta : 31

Just a story... Empty
MesajSubiect: Just a story...   Just a story... EmptyMar Iun 02, 2009 6:28 pm

Just a story
Cap 1:Cine sunt eu ?

O picatura de apa se zari pe ochiul fetei, aceasta ii deschise si privi in jur nu zari nimica si pe nimeni. Era intr-o camera mai simpluta , acoperisul era din paie, iar pe jos absolut nimic decat un carpet. Se ridica putin din pat dar nu avea echilibru, cazuse incet inapoi.
Brusc in pragul usi se ivi un baiat cu parul saten inchis ce o dadea mai mult spre negru si ochii de-un negru nocturn ce ii dadea o autoritate aparte.
-Hore [in japoneaza insemna stai asa sau uita-te]in starea in care esti nu ar fi trebuit sa te ridici.
Tanarul o puse inapoi in pat.
-Unde sunt? intreba incet fata uitandu-se in stanga si in dreapta, apoi uitandu-se cu jumatate de ochi la baiat.
Tanara avea un par lung si blond ca spicele, ondulat si momentat zburlit de la prea mult somn. Avea o trasatura a fetei unica, nu prea comuna, pielea alba si corp de felina ce se imbina la perfectie cu celelalte componente. Toate lucrurile puse laolalta ii dadea o maretie a frumusetii.
-Esti in camera mea, ai fost gasita naufragiata langa plaja in momentul cand eu eram la vanat.
-Aaa da ?!
-Trebuie sa-ti fie foame, ai dormit 3 zile incontinuu, la un moment dat am crezut ca nu te mai trezesti.
Fata il privi pentru cateva clipe, probabil din cauza ca intelegea mai greu situatia "Ce cauta ea aici?Cine a adus-o?".
Baiatul ii puse mancarea in apropierea noptierei, apoi ii spuse:
- Apropo numele meu este Captivity, stiu ca e mai ciudat dar asa am fost botezat pe tine cum te cheama ?
-"Numele meu ?Nu-mi amintesc"Pe mine ma cheama ...[aceasta nu-si continua fraza incepand sa se uite prin camera]
-Nu-ti mai amintesti ?!
-Cred ca nu ...raspunse fata punandu-si mana peste parul zburlit.
-Uite ma duc pana afara sa ajut satenii la ceremonia unei fete, te pot striga Vanidy ?
In acel moment fetei i se intrezari o amintire insuportabila in minte pe care o cam deranja, aproape ca lesina.
-Numai ai energie, incearca sa mananci.
- Bine ...raspunse fata si trecu in fata noptierei dupa ce iesi baiatul din camera.
-"Sper sa nu fie otravita, cine stie daca ma pot lasa in grija acestui baiat?Oare e bine ce fac ?Dar nici fara forte in mine nu pot sa stau". In cele din urma fata incepu sa manance, desi era nespus de flamanda, manca asa de gentil si cu un calm extraordinar.Trecu jumate de ora si termina in sfarsit, se putea ridica si se indrepta spre geam, cand, il zari pe acel baiat tipand la niste locuitori, sau se parea ca tipa la ei cand de fapt acesta tipa la altceva.
- Nu se poate sa il fi pierdut si pe el, eram ca fratii, era singurul in care mai aveam o urma de caldura .
Captivity se puse pe baiatul doborat jos si incepu sa planga, se uitase la ranile lui nestiind ce sa faca.
-E un leu in padure nu-i asa ? ...intreba el pe ceilalti din preajma.
-Da, domnule, din pacate asa e.
-Te voi razbuna prietene, iti promit asta!
Captivity se ridica lasandu-i amicului sau o cruce pe care i-o puse in jurul gatului.
-Luati-l,in seara asta ii vom face inmormantarea.
Cand vazu aceasta scena fata se trase cu doi pasi inapoi, isi tinu mainile ca si cand s-ar ruga cu teama de ceea ce a vazut. La inceput baiatul era asa de amabil, bland si calm, iar acuma il vede agitat, tulburat, incepuse sa se teama de el. Se auzi un zgomot cum ca baiatul intrase in camera, fata se intoarse spre el si il privi cu frica, insa Captivity avea o expresie foarte trista pe fata lui , si a facut sa-i treaca frica fetei si in momentul acela aceasta puse ochii pe ceea ce ar trebui numit "tablou" [spun lucrul acesta deoarece era doar o poza infipta cu un cui de lemn pe peretele acela de paie].
-A fost familia mea ...o lamuri Captivity.
-Cum adica au fost ?!
-Cel din dreapta mea era tatal meu, a murit in razboiul civil, femeia numita mama a fost mancata de rechini in mare dar era moarta din nainte caci era deja inecata si n-am putut sa-i facem o inmormantare mai calumea, iar micutul acela care sta in bratele mele a fost fratele meu, dupa moartea parintilor nu am mai auzit nimic de el pur si simplu e disparut de 7 ani, acuma ar avea 12 ani!
-Oh imi pare rau ...spuse Vanidy punandu-i mana pe umar.
-Nu ai de ce ...spuse si baiatul punandu-si mana peste a ei.
-Si pentru ce tipai mai nainte la sateni ?!
Baiatul isi intoarse privirea de la asa zisul tablou catre ea, cu aceasi infatisare trista si cu siroaie de lacrimi stranse in ochii lui.
-Nu tipam la ei ...spuse acesta in cele din urma...prietenul meu cel mai bun a fost omorat de un leu in padure, acuma am pierdut totul, chiar toata familia.
-Cam acelas lucru se intampla si cu mine, nu-mi amintesc cine sunt, si cu atat mai putin familia mea, poti sa ma consideri sora.
-Arigato [arigato=multumesc] ...azi ii fac inmormantarea lui Oblan [cel care a fost omorat de leu] mai exact in seara asta, vrei sa vii ?
-As fi incantata ...raspunse fata cu o plecaciune in fata lui si cu un suras usor, care il molipsi si pe el.

personajele :

Vanidy:

Just a story... 23k87dk

Oblan:

Just a story... Ax1nw4

Captivity si iluzia mamei sale:

Just a story... 1qmud1

Si ultimu dar nu cel din urma mai multe poze cu Captivity (are parul dupa starea lui de spirut de asta se va vedea schimbator):
https://2img.net/h/oi42.tinypic.com/2itoqjm.jpg
https://2img.net/h/oi41.tinypic.com/2zdp24j.jpg
https://2img.net/h/oi43.tinypic.com/2ihayk2.jpg
https://2img.net/h/oi39.tinypic.com/2iw4lza.jpg


now sth new....
Sus In jos
Teh Role Model
Nobil
Teh Role Model


Numarul mesajelor : 224
Puncte : 5
Data de inscriere : 19/05/2009
Varsta : 34

Just a story... Empty
MesajSubiect: Re: Just a story...   Just a story... EmptyMier Iun 03, 2009 2:06 am

Pfuuu... scuza-ma daca ti-o spun, nu vreau sa te descurajez dar e slabut fic-ul. Greseli de tot felul, de exprimare, de redactare, gramaticale, firul narativ e aiurea, dialogurile puerile... Ca sa iti dau cateva puncte de inceput iti recomand sa lucrezi la propozitii. Mai scurte, mai compacte, mai incisive. Apoi, atentie la repetitii. Am vazut "negru" in acelasi rand si "uitandu-se", la fel. Apreciaza mai bine firul temporal, nu mai pune timpurile aiurea. Stabileste-ti in minte ce s-a intamplat inainte si ce dupa si pune timpurile asa cum trebuie. Asta e doar de inceput, mai ai de lucrat, dar te asigur ca nu e o problema, totul se rezolva cu mai multa RABDARE. O sa trec sa citesc continuarea, fii sigura si astept imbunatatiri. Multa bafta!
Sus In jos
Ellise
Admin
Ellise


Numarul mesajelor : 61
Puncte : 6
Data de inscriere : 31/05/2009
Varsta : 31
Localizare : Ploiesti

Just a story... Empty
MesajSubiect: Re: Just a story...   Just a story... EmptyMier Iun 03, 2009 4:43 am

Bun bro , era imposibil sa nu trec si eu pe aici . Hai sa vedem ce ai facut , dar ma stii ca sunt dura deci sper ca nu imi sari si tu in cap pentru critica . Now :

Se ridica putin din pat dar nu avea echilibru - inainte de ,,dar'' si ,,iar'' se foloseste virgula mereu , tine minte .

Toate lucrurile puse laolalta ii dadea - lucrurile sunt la plural deci inseamna ca verbul este ,,ii dadeau'' (of bro tocmai tu sa faci asemenea greseala [-( )

o amintire insuportabila in minte pe care o cam deranja - o amintire insuportabila in minte care o deranja (crede-ma, suna mult mai bine ^^ )

Numai ai energie - nu mai ai energie

Dar nici fara forte in mine nu pot sa stau - mai bine spui : dar nici fara putere nu pot sta

cand, il zari pe acel baiat tipand la niste locuitori, sau se parea ca tipa la ei cand de fapt acesta tipa la altceva - exprimare putin confuza , ai mai multa grija

Captivity se puse pe baiatul - se puse imi da alta idee...(stii ce ganduri am eu bro:-") asa deci , poti incerca altfel de exprimare : se aseza langa baiat sau pe baiat Wink

din nainte - dinainte poate:-?

nainte - inainte

Bun , ideea fic-ului mi se pare interesanta , dar vezi ca ai dificultati in exprimare si cam mananci semnele de punctuatie ceea ce ma cam nemultumeste . Mai multa atentie la tastare si la timpurile verbale pentru ca le cam amesteci sincer . Mai ai cateva scapari si cu acrodul subiectului cu predicatul din cate am vazut , dar vreau sa consider asta drept o scapare si atat . In fine , in rest e binisor , fic-ul este bun , imi place , ideile sunt bune . Abia astept sa vad continuarea . Gambate kudasai ^^!
Sus In jos
http://www.magicnight.rpgdynasty.net
Yatuki
Taran
Yatuki


Numarul mesajelor : 39
Puncte : 1
Data de inscriere : 31/05/2009
Varsta : 31

Just a story... Empty
MesajSubiect: Re: Just a story...   Just a story... EmptyVin Iun 05, 2009 1:18 am

Teh Rola Model - stai calm, nu ma supra ; )) ficul e facut la 13 ani si..nu cred ca aveam minte de om sanatos pe-atunci =)) oricum timpul meu devine mai liber si voi putea modifica celelalte capitole :-?

Ellise - sys mama draga sa stii ca diseara nu te mai primesc in casa : ))...glm..Razz Cred ca am sa-ti zic de-o suta de ori ca nu ma deranjeaza criticile si nici a suta oara nu vei intelege :-?. Parerea mea : ele nu fac altceva decat sa te ridice..!!

Now next...^^ !!!

Cap 2 : Amintiri de razboi!

Inmormantarea a fost facuta precum a unui print, intre timp fata observa ca toti il venerau precum un conducator, fiecare locuitor ii cereau sfaturile si toata lumea ii ascultau ordinele lui Captivity.
-Tu conduci aici ? intreba Vanidy foarte curioasa.
-S-ar cam putea spune asta.
-S-ar putea ?!
Baiatul rase putin, imbinadu-si chipul cu o expresie calduroasa, pielea lui alba si asa de fina il facu sa para angelic. Desi gandurile lui il chinuiau neincentat, iar intamplarile erau cam nefavorabile pentru a zambi.
-Am sa-ti explic cand ajungem acasa ! adauga el dupa un timp.
-Bine....spuse usor sfioasa fata.
Cei doi mergeau spre drumul catre casa, cu aceasta ocazie, Captivity ii aratase fetei toate minunatiile insulei, cand aparea o intrebarea din partea fetei, Captivity nu arata deloc nevrozitate ci un zambet dragalas si fiecare raspuns pus cu atata simpatie in glasul lu. Iar in unele momente nici el nu se recunostea pe sine insusi. Razele soarelui parca alinau pamantul in calea lor, facandu-le celor doi o poteca ca pentru printi. In sfarsit ajunsera. Fata intra gentil in prag si se puse sfios pe un scaun. Baiatul se lasase tolanit pe carpetul de jos.
-Deci ?! intreba ea un pic cam timida.
-Vanidy tatal meu a fost conducatorul acestei insule, dupa moartea sa era normal ca unul din fii sa-i ocupe locul, iar singurii inteligenti de pe insula asta sunt eu si fratele meu disparut. Numai noi putem fi cei care ii mentinem in ordine si care stim sa-i aparam, ne dam seama de pericole si furnizam hrana prin comert.
- Am impresia ca sunt o pacoste! ...raspunse fata aplecandu-si privirea si ascunzandu-si suferinta care i se intrezari in acel moment. Parca ii venea sa urle sa scape acuma de aici, sa renunte la tot si sa nu mai fie o pacoste pentru Captivity. Dupa rezumatul pe care il zise baiatul, stia ca ii era deja destul de greu, pentru a o mai avea si pe ea pe cap.
- Nu vorbi asa, rare sunt persoanele ca tine Vanidy...
De fiecare data cand auzi cuvantul "Vanidy" pe fata o coplesea o stare infricosatoare, ii veneau imagini si clipuri in minte cumplite, era agitata complet, nu stia daca sa arate lucrul asta lui Captivity ,inca, asa ca incerca sa isi ascunda starea aceasta.
Intre timp Captivity isi stergea o pusca si o incarcase cu gloante cand isi fixa ochiul asupra modulului care face tinta mai usoara zari intrebarea de pe chipul lui Vanidy.
-Stai linistita e doar pentru vanatoare, pe langa hrana pe care o voi furniza pentru saptamana aceasta, vreau sa ucid si leul acela care mi-a omorat prietenul.
Fata se linistise putin. Vazand asta, baiatul se ridica de la locul lui si se indrepta spre usa.
- Sa nu pleci nicaieri stai numai in camera aici sau in apropierea ei, locurile acestea simbolizeaza pericol real!
Dupa aceste vorbe baiatul pleca iar fata ramase cu imaginea pustii in minte, cu povestea lui Captivity in privinta razboiului, cu cuvintele "pericol" si "Vanidy". Incerca in cele din urma sa se faca de folos asa ca se puse pe treaba, iar timpul trecura , luandu-se cu una cu alta. In sfarsit era aproape timpul ca baiatul sa vina acasa.
Captivity veni cu un zambet de mandrete si intrase in camera. Nu spuse altceva decat:
- Ce buna trebuie sa fie carnea de leu!
Avea un zambet de invigator pe chip, lasand la iveala cativa dinti albi ca spuma laptelui. Insa parul era imprastiat, iar hainele aratau foarte rau de zicea ca vine dintr-un razboi mondial...
Sus In jos
Teh Role Model
Nobil
Teh Role Model


Numarul mesajelor : 224
Puncte : 5
Data de inscriere : 19/05/2009
Varsta : 34

Just a story... Empty
MesajSubiect: Re: Just a story...   Just a story... EmptyVin Iun 05, 2009 3:35 am

Well, mai bun ca primul post, dar tot ai multe greseli. De toate felurile si culorile. De ce nu corectezi un pic inainte sa postezi daca si-asa zici ca ai fic-ul de multa vreme? Greseli de tastare, gramaticale, estetice, de exprimare... Of, un pic mai atenta, nu are cum sa iti strice. Bafta si astept urmatorul capitol.
Sus In jos
Ellise
Admin
Ellise


Numarul mesajelor : 61
Puncte : 6
Data de inscriere : 31/05/2009
Varsta : 31
Localizare : Ploiesti

Just a story... Empty
MesajSubiect: Re: Just a story...   Just a story... EmptyVin Iun 05, 2009 4:36 am

Multumesc bro si primeste-ma in casa ca pe urma plang :o3 . Oricum , sa vedem ce e aici :

fiecare locuitor ii cereau sfaturile - ce te-as bate omule...de cate ori ti-am zis ca nu faci bine acordul ? fiecare locuitor(fiind singular) ii cerea sfaturile...vezi ? acum se acorda cu subiectul Wink tine minte te rog

toata lumea ii ascultau ordinele - toata lumea ii asculta ordinele(aceeasi poveste ca si mai sus)

Desi gandurile lui il chinuiau neincentat, iar intamplarile erau cam nefavorabile pentru a zambi - propozitia asta este lasata in pom , de fapt este o fraza si prima parte a frazei a ramas fara predicat ceea ce nu este corect din punct de vedere frazal .

in glasul lu - in glasul lui

timpul trecura - timpul singular trecura plural....deci fa mah si tu bro acordul ala te rog (timpul trecu )

Bun , stii ca imi place fic-ul asta , dar ai mult de lucrat mai ales la redactare . Semnele de punctuatie cam sunt absente de multe ori deci ai face bine sa nu le mai rapesti ca aia e treaba lui K-chan >Razz . Oricum , exprimarea ar mai trebui putin lucrata , dar cred ca stii si tu asta . Acordul ala....ma omoara bro , de ce nu esti atent ? Ca tu esti om inteligent ce Dumnezeu ? Razz In fine , place fic-ul si capitolul a fost cam scurt . Astept next-ul desigur ! Gambate Kudasai ! ^^
Sus In jos
http://www.magicnight.rpgdynasty.net
Chakalaka
Fermier
Chakalaka


Numarul mesajelor : 85
Puncte : 0
Data de inscriere : 05/06/2009
Varsta : 28

Just a story... Empty
MesajSubiect: Re: Just a story...   Just a story... EmptyVin Iun 05, 2009 4:27 pm

Pare dragut, dar cam complex. Oricum, la inceput pot spune ca pozele sunt cam weird. Adica "sateni", "leu"... si poze cu un emo si graffiti. Nu e o balanta in echilibru.
Dar imi place, captivant dar lucrurile se intampla prea repede.
Next Smile
Sus In jos
Tamivia
Admin
Tamivia


Numarul mesajelor : 128
Puncte : 3
Data de inscriere : 18/05/2009
Varsta : 31
Localizare : Bucuresti

Just a story... Empty
MesajSubiect: Re: Just a story...   Just a story... EmptySam Iun 06, 2009 2:29 am

asa...in prima fraza nu strica un punct...
lumea ii ascultau- lumea ii asculta
Citat :
Desi gandurile lui il chinuiau neincentat, iar intamplarile erau cam nefavorabile pentru a zambi.
- vezi ca suna prost
nevrozitate- nervozitate
glasul lu- glasul lui
Fata intra gentil in prag- cum sa intre in prag??
Vanidy tatal meu- si virgula iar facu absenta
Citat :
care ii mentinem in ordine si care stim sa-i aparam
- asa dar pe cine?
scape acuma- scape acum....fara limbaj de strada
sa arate lucrul asta lui Captivity- sa ii arate
timpul trecura- trecuse

mai pune si matale cate-un punct, si vezi ce faci cu virgulele disparute. Descriere n-am vazut, naratiune foarte putina....ia-o mai incet si bazeaza-te si pe detalii.
Idei bune, deci spor la scris in continuare
Sus In jos
https://aranna.forumgratuit.ro
Li Bai
Taran
Li Bai


Numarul mesajelor : 41
Puncte : 0
Data de inscriere : 17/06/2009
Varsta : 28

Just a story... Empty
MesajSubiect: Re: Just a story...   Just a story... EmptyJoi Iun 18, 2009 4:39 am

''Vanidy tatal meu a fost'' Vanidy era numele tatalui sau sau se referea la ea?
Am vazut gresei de exprimare si de tastare.
Te cam grabesti cu actiunea.
Mult prea mult dialog si mult prea putina descriere si naratiune
Incearca sa mai lucrezi la descriere fiindcam-am pierdut in amanunte and nu era prea amanunte O_O' bate-ma daca intelegi ceva
Actiunile gandurile si faptele personajelor sunt mult prea previzibile.
Daca ai de gand sa folosesti dialogul atunci incearca sa nu il faci sa sune aiurea...Este mult prea...plastic O_O'
Astept urmatorul capitor si sper sa nu ma impusti. Bye! ^^
Sus In jos
Continut sponsorizat





Just a story... Empty
MesajSubiect: Re: Just a story...   Just a story... Empty

Sus In jos
 
Just a story...
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Legendele din Boston :::...Vampire Story...:::

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Aranna :: Fan Fiction :: Drama/Romantism-
Mergi direct la: